4W dniach 05-09.12.2022, 4 osobowa grupa z ZSZ nr 1 wzięła udział w kolejnej mobilności projektu Erasmus+ „Innovative Digitalized Schools”. Tym razem spotkanie odbyło się w szkole francuskiej, na wyspie Reunion.  Wyspa ta leży ok 700 km na wschód od Madagaskaru. Większość z nas i naszych znajomych musiała odszukać ten zamorski departament Francji na mapie, bo nie jest to oczywisty kierunek turystyczny. Mając kilka godzin na przesiadkę w Paryżu, udało się nam również poczuć przedświąteczną atmosferę tego tętniącego życiem miasta.

Szkoła: LYCEE SARDA GARRIGA powitała nas radośnie i gorąco, dosłownie i w przenośni. Jest to równie duża szkoła jak nasza i ku naszemu zaskoczeniu, bardzo nowocześnie wyposażona. Tematem mobilności była edukacja z wykorzystaniem gier cyfrowych – „Digital Game-Based Learning”.  Każda grupa przygotowała grę z wykorzystaniem różnych programów. Uczestniczyliśmy również w warsztatach programowania i drukowania w technologii 3D.

Pobyt nie ograniczył się jednak do zajęć edukacyjnych. Mieliśmy czas na zwiedzanie, zakupy, plażowanie i zajadanie się pysznymi lokalnymi owocami. Liczi, marakuje i ananasy to kilka z wyśmienitych owoców, które mieliśmy okazję skosztować. Wyspa zaczarowała nas, zupełnie odmiennym bogactwem roślinności, ale również nietypowym dla nas krajobrazem wyspy wulkanicznej.

Mieszkańcy cechują się niezwykłym przyjacielskim usposobieniem i otwartością. Na wyspie mieszkają obywatele, których przodkowie pochodzą z Afryki, Indii, Chin czy Europy. Wyznają wiele religii, których świątynie znajdują się często na jednej ulicy, a mimo to żyją we wzajemnym szacunku i pokoju.  Mimo niezwykle długiej, bo ok 24 godzinnej podróży, z przygodami, będziemy jeszcze długo wspominać tę kolejną wyprawę z Erasmusem.