handlowiec

Technik handlowiec

Opis zawodu

Technik handlowiec to osoba, która potrafi wykonywać zadania zawodowe z zakresu prowadzenia sprzedaży i prowadzenia działalności handlowej. Technik handlowiec (handlowiec) potrafi przyjmować dostawy oraz przygotowywać towary do sprzedaży. Praca handlowca polega na profesjonalnej obsłudze klienta zgodnie ze standardami danej firmy. Handlowiec w zakresie wykonywania zadań zawodowych sprzedawcy wykonuje czynności zawodowe w punktach sprzedaży detalicznej, drobnodetalicznej, hurtowej oraz sklepach internetowych. Handlowiec może prowadzić obsługę klienta metodą tradycyjną, samoobsługową, preselekcji oraz wysyłkową. Do obowiązków handlowca należy prowadzenie działań reklamowych i marketingowych, organizowanie i prowadzenie działań handlowych, a także zarządzanie działalnością handlową przedsiębiorstwa. Handlowiec potrafi zrealizować zamówienie klienta, sporządzić dokumenty sprzedaży, dokumenty handlowe i magazynowe oraz dokonać niezbędnych rozliczeń, opracować ofertę handlową dostosowaną do potrzeb klientów, stosować pośrednie i bezpośrednie formy sprzedaży towarów i usług, zamówić towary i usługi na podstawie oferty handlowej, prowadzić negocjacje handlowe, prowadzić działania promocyjne przedsiębiorstwa handlowego, przyjąć reklamację  i przeprowadzić postępowanie reklamacyjne, przeprowadzić inwentaryzację metodą spisu z natury oraz ustalić różnice inwentaryzacyjne, określać koszty i przychody działalności handlowej, obsługiwać urządzenia techniczne wspomagające sprzedaż towarów, dobrać sposób rozmieszczania towarów w magazynie i sali sprzedażowej ze względu na stosowaną metodę sprzedaży.

Handlowiec powinien posiadać między innymi umiejętność komunikowania się z klientami, zgodnie z zasadami kultury zawodowej, celem budowania pozytywnych relacji z klientami. Handlowiec powinien charakteryzować się posiadaniem wysokich kompetencji społecznych oraz powinien poprawnie komunikować się w języku ojczystym oraz w języku obcym. Powinien posiadać zdolność radzenia sobie w sytuacjach stresowych.

W trakcie nauczania uczniowie mają możliwość zdobycia kwalifikacji:

• HAN.01 Prowadzenie sprzedaży
  • HAN.02 Prowadzenie działań handlowych

W klasie piątej uczniowie mają możliwość zdobycia dodatkowych umiejętności z zakresu handlu elektronicznego
(e-commers).

Technik handlowiec jest przygotowany do:

• wykonywania prac związanych z obsługą klientów oraz realizacją transakcji kupna i sprzedaży,
  • przyjmowania dostaw oraz przygotowywania towarów do sprzedaży,
  • obsługi kas fiskalnych,
  • wystawiania dokumentów magazynowych i sprzedażowych,
  • planowania działań sprzedażowych i monitorowania ich efektów,
  • organizowania i prowadzenia działań handlowych,
  • aktywnej komunikacji z klientem biznesowym,
  • obsługi programu magazynowo-sprzedażowego.

Praktyka zawodowa: 280 godzin w całym cyklu kształcenia

Praca w handlu może być dobrym pomysłem na karierę zawodową. Osoby posiadające tego typu kwalifikacje znajdują zatrudnienie w wielu miejscach.

Technik handlowiec może pracować, jako:

• handlowcy,
  • przedstawiciele handlowi,
  • visual merchandiser,
  • sprzedawcy,
  • pracownicy biur obsługi klienta,
  • magazynierzy,
  • handlowcy w przedsiębiorstwach korporacyjnych i produkcyjnych,
  • pracownicy firm spedycyjnych i logistycznych,
  • prowadzenie własnej działalności gospodarczej.