architektura krajobrazu

Technik architektury krajobrazu

Opis zawodu

Zawód - technik architektury krajobrazu - jest odpowiedzią na zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy, związane z usługami w zakresie projektowania, urządzania i pielęgnacji szeroko pojętych terenów zieleni. W ostatnich czasach świadomość społeczeństwa na temat kluczowej roli „zieleni” dla zdrowia i samopoczucia obywateli, znacznie wzrosła. Dużo więcej uwagi poświęca się estetyce otaczającej nas przestrzeni.  Także dynamiczny rozwój infrastruktury wymaga fachowej i rzetelnej wiedzy projektantów o sposobie kształtowania założeń ogrodowych  miast, obszarów podmiejskich oraz wsi.

Technik architektury krajobrazu przygotowuje, urządza i pielęgnuje tereny zieleni miast i obszarów wiejskich. Nadzoruje pielęgnację parków, starodrzewu. Produkuje rośliny ozdobne i materiał szkółkarski. Planuje i projektuje tereny zieleni miast i obszarów wiejskich: wyznacza miejsca do zakładania trawników, rabat bylinowych, nasadzeń drzew i krzewów. Zakłada kwietniki, prowadzi działalność oraz  wykonuje kalkulacje kosztorysowe związane z realizacją inwestycji w swojej branży.

W trakcie nauczania uczniowie mają możliwość zdobycia kwalifikacji:

• OGR.03. Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu
  • OGR.04. Organizacja prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej architektury krajobrazu.

Uczeń dodatkowo przygotowywany jest także do zdobycia prawa jazdy kategorii  T. w kl. 3 .

Praktyka zawodowa: 280 godzin w całym cyklu kształcenia.

Technik architektury krajobrazu potrafi:

• kształtować krajobraz zgodnie z zachowaniem wymogów estetycznych i zasad ekologii
  • urządzać i  pielęgnować tereny zieleni towarzyszących budynkom mieszkalnym   i obiektom użyteczności publicznej
  • pielęgnować i konserwować istniejące oraz nowo projektowane obiekty architektoniczne architektury krajobrazu
  • wykorzystywać w pracy zawodowej narzędzia multimedialne i programy komputerowe
  • opracowywać dokumentację projektowo – techniczną
  • prowadzić uproszczoną rachunkowość i sporządzać kosztorysy
  • stosować zasady marketingu w działalności związanej z architekturą krajobrazu
  • współpracować w zespole projektowym.

Możliwości zatrudnienia absolwentów technik architektury krajobrazu.

Przykładowo praca związana z tym zawodem może być podejmowana:

• w jednostkach opracowujących projekty zagospodarowania obiektów architektury krajobrazu,
  • jednostkach realizacyjnych i pielęgnujących obiekty architektury krajobrazu,
  • jednostkach administracyjnych sprawujących nadzór nad obiektami architektury krajobrazu,
  • jednostkach administracji samorządowej (m.in. w wydziałach: geodezji  i kartografii, ochrony środowiska, kształtowania i pielęgnacji zieleni itp.),
  • w placówkach służb ochrony zabytków i ochrony przyrody,
  • w szkółkach drzew, krzewów  i roślin ozdobnych,
  • pracowniach florystycznych.

Absolwent może także samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą.