spedytor

Technik spedytor

Opis zawodu:

Spedytorem jest osoba, która zawodowo i za wynagrodzeniem, w imieniu własnym albo na rachunek zleceniodawcy, podejmuje się wysyłania lub odbioru przesyłki oraz innych czynności związanych z jej przewozem. Miejscem pracy spedytora są pomieszczenia biurowe oraz miejsca załadunku, rozładunku lub przeładunku towarów. Spedytor powinien biegle posługiwać się przynajmniej jednym językiem obcym oraz umieć wykorzystywać zalety Internetu. Do podstawowych cech, jakie powinien posiadać spedytor, należy łatwość w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi oraz samodzielność w pracy, zwłaszcza w zakresie podejmowania decyzji.

Celem pracy spedytora jest organizowanie przewozu towarów w kraju i za granicą.
 W obszarze działania spedytora znajduje się transport samochodowy, kolejowy, morski, wodny śródlądowy, lotniczy i intermodalny. Spedytor w swojej pracy doradza w sprawach wyboru gestii transportowej, środka transportu i drogi przewozu, przygotowania ładunku do przewozu. Planuje potrzeby spedycyjne placówki transportowej, co związane jest z określaniem i ustalaniem niezbędnej liczby środków transportu do wykonania zadania przewozowego.

Spedytor nie jest przewoźnikiem tylko organizatorem procesu przewozowego - pośredniczy pomiędzy zleceniodawcą np. przedsiębiorstwem produkcyjnym, a firmami przewozowymi. Dba, by towary znalazły się w odpowiednim miejscu i we właściwym czasie. W czasach zglobalizowanego handlu i rosnącej konsumpcji rośnie zapotrzebowanie na specjalistów organizacji transportu towarów. Dlatego jest to zawód ciągle atrakcyjny i poszukiwany!

W trakcie nauczania uczniowie mają możliwość zdobycia kwalifikacji:

– SPL.05. Organizacja transportu oraz obsługa klientów i kontrahentów

Praktyka zawodowa: 280 godzin w całym cyklu kształcenia

Technik spedytor potrafi:

• poszukiwać klientów, negocjować z nimi warunki obsługi i przewozu ładunków w celu podpisania umów związanych z organizacją czynności i przewozowych wszystkimi gałęziami transportu,
  • ustalać szczegóły dotyczące transportu,
  • specjalistycznie doradzać w zakresie np. wyboru gałęzi i środków transportu, ubezpieczenia towaru, wyboru i zaplanowania drogi przewozu, rozmieszczenia i zabezpieczenia ładunku w środku transportu,
  • negocjować ceny za usługę oraz rozliczać należności za usługi,
  • organizować załadunek i wyładunek towarów,
  • łączyć przesyłki i szukać ładunków powrotnych w celu optymalnego wykorzystanie środka transportu,
  • sporządzać dokumentację związaną z realizacją przewozu,
  • nadzorować i monitorować proces przemieszczania ładunków oraz czynności przeładunkowych,
  • organizować i sporządzać dokumenty odprawy celnej ładunków,
  • organizować czasowe przechowywanie i magazynowanie ładunków.

Technik spedytor może pracować w:

• firmach spedycyjnych, transportowych, handlowych;
  • agencjach obsługi portów morskich i lotniczych;
  • przedsiębiorstwach transportu kolejowego, drogowego, lotniczego;
  • agencjach celnych;
  • własnej działalności.