logistyk

Technik logistyk

Opis zawodu:

Technik logistyk to nowoczesny zawód, dający perspektywy pracy w wielu instytucjach i przedsiębiorstwach. Do najpopularniejszych branż, które poszukują logistyków należą przede wszystkim transport i spedycja, przemysł, budownictwo, handel i usługi oraz informatyka i telekomunikacja. Logistyk może pracować w przedsiębiorstwach produkcyjnych, transportowych, spedycyjnych, centrach dystrybucyjnych, a także urzędach oraz służbach mundurowych takich jak wojsko czy policja. Współuczestniczy w organizacji imprez masowych, np. koncertów czy imprez sportowych.

Technik logistyk powinien posiadać umiejętności menedżerskie: szybko podejmować decyzje i logicznie przewidywać ich konsekwencje, posiadać zdolność koncentracji i umiejętność pracy pod presją. Potrzebna mu jest doskonała znajomość gospodarki, jego własnego rynku i specyfiki firmy oraz sektora transportowego. Wobec konieczności ochrony środowiska, przed technikami logistykami stają nowe zadania związane z koniecznością odzyskiwania, zabezpieczania i utylizacji odpadów. Stanowiska logistyczne tworzone są w zasadzie w większości przedsiębiorstw, zarówno produkcyjnych, jak i usługowych.

W trakcie nauczania uczniowie mają możliwość zdobycia kwalifikacji:

• SPL.01 Obsługa magazynów
  • SPL.04 Organizacja transportu

Praktyka zawodowa: 280 godzin w całym cyklu kształcenia

Technik logistyk:

• zajmuje się planowaniem i przepływem surowców, półproduktów i produktów;
  • zarządza zapasami i przestrzenią magazynową oraz środkami transportu wewnątrzzakładowego;
  • organizuje łańcuchy dostaw transportowych towarów wyprodukowanych przez zakłady, fabryki;
  • zajmuje się magazynami, dowozem i wywozem wyrobów, produktów;
  • dobiera środki transportu do realizowanego zadania;
  • dba o utrzymanie firmy w optymalnej gotowości do produkcji oraz zapewnia system dystrybucji;
  • wyodrębnia i monitoruje koszty logistyki oraz prowadzi rozliczenia z klientami, dba o efektywność firmy, prowadząc do obniżania kosztów własnych oraz firm- partnerów;
  • przygotowuje i sprawdza dokumenty m.in. finansowe, przewozowe, raporty magazynowe.

Praca w logistyce jest dobrym pomysłem na karierę zawodową. Osoby posiadające tego typu kwalifikacje znajdują zatrudnienie w wielu miejscach.

Technik logistyk znajdzie zatrudnienie jako:

• specjalista ds. zarządzania produkcją,
  • spedytor krajowy i międzynarodowy,
  • specjalista ds. zaopatrzenia i zakupów
  • specjalista ds. gospodarki magazynowej,
  • specjalista ds. celnych i transportu międzynarodowego,
  • specjalista ds. dystrybucji,
  • logistyk miejski,
  • specjalista ds. gospodarki odpadami,
  • specjalista ds. logistycznych systemów informatycznych,
  • specjalista ds. organizacji imprez masowych.