Logowanie

Szukaj

W dniach 18-25 października b. r. dziesięcioosobowa grupa młodzieży z klas 2d, 2 i, 2 l, 2 s i 2 g  pod opieką p. Moniki Mieleckiej i p. Ewy Romaniuk wzięła udział w międzynarodowej wymianie uczniów w Vimercate w północnych Włoszech. Uczniowie, mieszkając u włoskich rodzin poznali kulturę i tradycje Lombardii oraz doskonalili praktyczną znajomość języka angielskiego. Oprócz młodzieży z naszej szkoły, do Vimercate przyjechali uczniowie z rzeszowskiego Gimnazjum nr 6 im. K. Wielkiego oraz Hiszpanie ze szkoły I.E.S. EnriqueMuruais z Pontenova.

                Wszyscy byli pod wrażeniem atrakcji, jakie przy ogromnym wsparciu rodziców, przygotowali uczniowie i nauczyciele LiceoScientificoStatale „A. Banfi”. Pobyt rozpoczął się od zwiedzania Mediolanu i wizyty w sławnej operze La Scala. Następy dzień uczniowie i opiekunowie spędzili w Weronie oraz przepięknej miejscowości Sirmione leżącej nad jeziorem Garda. Kolejnym punktem wizyty był pobyt w Bergamo, miejscu słynącym z malowniczych widoków i festiwalu serów. Oprócz tego uczniowie wzięli udział w grze miejskiej „TreasureHunt”, która odbyła się w mieście Monza, w pobliżu Mediolanu.

Po weekendowym odpoczynku, młodzież wzięła udział w warsztatach „Games WithoutFrontiers”. W tym czasie przygotowywali się do występów na scenie, prezentowali przygotowane własnoręcznie potrawy oraz projektowali logo wymiany uczniowskiej. W trakcie podsumowującej gali, która miała formę konkursu, uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności taneczne, prezentując się w tangu i walcu oraz śpiewając włoskie pieśni i częstując jury ugotowanymi potrawami.

                Pobyt zakończył się wizytą w siedzibie władz miasta Vimercate i spotkaniem z burmistrzem, panem Francesco Sartini, który wyraził nadzieję, że pobyt we Włoszech pozwolił młodzieży poszerzyć horyzonty i otworzyć się na inne kultury.

                Na pamiątkę spotkania młodzieży z trzech krajów przed budynkiem liceum zostało zasadzone drzewko oliwne, a uczniowie i nauczyciele odśpiewali hymny Włoch, Hiszpanii i Polski.

                Po tak udanym pobycie z niecierpliwością oczekujemy wizyty włoskiej młodzieży w naszej szkole. Jednocześnie mamy nadzieję, że wymiana będzie wstępem do wieloletniej międzynarodowej współpracy.