foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tel. (0-83) 341-67-87
sekretariat@zsz1.edu.pl

27W dniach od 17 do 24 kwietnia w naszej szkole odbyła się pierwsza wymiana uczniów ze szkoły włoskiej Liceo Banfi z Vimercate mieszczącej się 20 km od Mediolanu. Wymiana została zorganizowana w ramach realizacji projektu  „Tastes of Europe”, którego autorkami i koordynatorkami są nauczycielki języka angielskiego Ewa Romaniuk i Monika Mielecka. Projekt polsko-włoskiej wymiany polega na organizacji spotkania międzynarodowego, w którym biorą udział uczniowie i nauczyciele naszej szkoły oraz włoskiej szkoły partnerskiej. Pierwsze spotkanie w ramach rozpoczętej wymiany odbyło się we Włoszech. Szkoła włoska  gościła 10 uczniów i 2 nauczycieli naszej szkoły w październiku 2017 roku. Następnie, w  kwietniu miała miejsce rewizyta grupy włoskiej w Polsce (11 uczniów oraz dwóch opiekunów).

Strona polska gościła swoich partnerów wymiany w swoich rodzinach, zapoznając włoską młodzież ze zwyczajami, kulturą, szkołą i codziennym życiem oraz zabytkami naszego regionu, Lublina oraz Warszawy pogłębiając jednocześnie znajomość języka angielskiego. Młodzież miała okazję poznać atrakcje przyrodnicze i folklorystyczne regionu, jak również degustować polskie tradycyjne potrawy.

Plan pobytu naszych przyjaciół z Włoch był wypełniony po brzegi. Pierwszy dzień młodzież spędziła w Roskoszy, gdzie  zwiedziła wioskę ginących zawodów, piekła ciasteczka i kołacze pod okiem profesjonalnych cukierników oraz biesiadowała przy ognisku. Następnie, grupa zwiedziła Stadninę Koni w Janowie Podlaskim podziwiając ogiery arabskie i anglo-arabskie oraz klacze ze źrebiętami. Ostatnią atrakcją pierwszego dnia była podróż konna wozem przejażdżkowym po malowniczym Zaborku.

Drugiego dnia, młodzież udała się do Lublina, gdzie zwiedziła jeden z największych skansenów w Polsce tj. Muzeum Wsi Lubelskiej, lubelską starówkę, Zamek, podziemną trasę lubelską oraz Majdanek.

Trzeciego dnia włoscy uczniowie mieli okazję poznać naszą szkołę i uczestniczyć w zajęciach warsztatowych z Carvingu tworząc ciekawe formy z owoców i warzyw pod czujnym okiem uczniów klasy 2 Td i pani Agnieszki Sęczyk. Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach z informatyki, podczas których młodzież przygotowała wspólnie 5 prezentacji o różnej tematyce w języku angielskim na temat ciekawostek dotyczących Włoch i Polski. Kolejnym punktem programu był koncert w auli naszej szkoły zespołu folklorystycznego „Podlasiacy” działającego przy BCK oraz warsztaty wokalne poprowadzone wspólnie z zespołem i  taneczne z tańca ludowego przygotowane przez panią Magdalenę Osmulską i nowoczesnego przez panią Violettę  Jaroszek. Z ogromną radością podziwialiśmy Włochów tańczących krakowiaka i śpiewających tradycyjną piosenkę „Szła dzieweczka do laseczka”. To nie był koniec warsztatów, ponieważ młodzież miała okazję dać upust swoim talentom plastycznym malując torby  na wzór ogrodów z  obrazów Bazylego Albiczuka w Bialskim Muzeum Południowego Podlasia. Po warsztatach, Włosi odbyli spacer po Parku Radziwiłła i ładnych zakątkach naszego miasta.

Czwartego dnia młodzież zwiedziła jedyną na świecie cerkiew neounicką w Kostomłotach  i Monaster Św. Onufrego w Jabłecznej. Niemałą atrakcją było również oglądanie czołgu w Neplach oraz zwiedzanie przejścia granicznego w Sławatyczach, gdzie przebiega również wschodnia granica Unii Europejskiej.

Piąty dzień uczniowie włoscy spędzili w rodzinach swoich polskich przyjaciół na wspólnym grillowaniu, wspinaczce w parku linowych i zwiedzaniu malowniczych nadbużańskich terenów. Wieczorną atrakcją była kolacja w formie szwedzkiego stołu  w klubie Gramofon i dyskoteka pod chmurką.

Kolejnego dnia młodzież polska i włoska przygotowywała wspaniałą akademię wzbogaconą  skeczami, quizami, prezentacją tańców i piosenek oraz  występami wokalnymi naszych uczennic Julii Żuk z klasy 1 Tg, Klaudii Peszuk z 2 Tb oraz Izabeli Czarnackiej z 1 Tk. Kolejnym punktem było pierogowe szaleństwo. Włoscy uczniowie pod fachowym okiem uczniów z klasy gastronomicznej dzielnie lepili pierogi z przeróżnymi farszami. Szczególne podziękowania należą się pani Barbarze Kowaluk i Agnieszce Kotiuk za przygotowanie stanowisk, farszy i sprawne poprowadzenie warsztatów. Ostatnim punktem dnia było złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar hitleryzmu na cmentarzu włoskim, na którym spoczywa  406 włoskich jeńców wojennych.

Ostatniego dnia młodzież udała się do Warszawy, gdzie podziwiała zjawiskowe ogrody w  Łazienkach Królewskich, Warszawską Starówkę, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, Pomnik Syrenki, Dziedziniec Zamku Królewskiego oraz Pomnik Małego Powstańca. Po spacerze, nadszedł moment pożegnania na lotnisku. Ta chwila dała wiele powodów do wzruszeń i łez. Uczniowie bardzo się zaprzyjaźnili i zżyli ze sobą. Narodziły się  niezapomniane przyjaźnie i okazało się, że mimo, iż nasze kraje dzieli tak wiele kilometrów, to jesteśmy do siebie bardzo podobni w sposobie bycia, zainteresowaniach, miłości do kuchni, tańca, śpiewu i tradycji.        

Wymiana dla wszystkich jej uczestników była przygodą i cudownym doświadczeniem, którego nie sposób zapomnieć do końca życia. Oczywiście chcemy nadal utrzymywać kontakt z naszymi nowymi przyjaciółmi i kontynuować znajomość. Wizyta naszych przyjaciół okazała się być wielkim sukcesem, bowiem uczniowie z entuzjazmem opowiadali we Włoszech  o naszej szkole. Nie dziwi wiec fakt, że kilka dni temu otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w kolejnym European Week (Tygodniu Europejskim) w licum Banfi w Vimercate już w październiku tego roku. Zapraszamy chętnych uczniów do wzięcia udziału w tej wymianie. Warunkiem uczestnictwa jest bycie niepełnoletnim i gotowość przyjęcia Włochów w swoim domu.

Tak duże przedsięwzięcie jaką jest wymiana międzynarodowa nie odbyłoby się bez zaangażowania wielu nauczycieli, firm i instytucji.

Szczególne podziękowania należą się nauczycielkom języka angielskiego: Katarzynie Kossowskiej, Sylwii Łęczyckiej-Ozimek, Marcie Weśniuk, Marzenie Mierzwie, Iwonie Kalenik i Iwonie Daniłoś, które sprawowały opiekę nad młodzieżą i pomagały w tłumaczeniach podczas wycieczek.

Bez dużego wsparcia finansowego bialskich przedsiębiorców nie udałoby się nam zrealizować tak bogatego programu wymiany. Zatem, szczególne wyrazy wdzięczności i wielkie podziękowania składamy następującym firmom i instytucjom: Mario Presto (przewóz osób), Hotel Harmonia (nocleg dla nauczycieli), Tomaszuk Daniel POL-Kres Edwood, STOL-KAR, PEC, Sklep Meblowy MARONEX, Poppy Flowers, Mebart, „KOMUNALNIK”, KSEMAR, JB Multimedia,  Pensjonat „Uroczysko Zaborek”, IBIS, OHP w Roskoszy, piekarnia Wójcik

Szukaj

Serwisy

digischool

ekonomiksu

doradztwo

arsmusplus

dze1

pl1

tv1

bip1

kadr1

uks1

wsz1

int1

moodle1

kul1

ki2

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz