43182009 2146565552022697 6517432281190105088 oW dniach 04-13 października 2018 r. pięcioro uczniów z naszej szkoły: Aneta Chromiec, Paula Dawidowicz, Jakub Dzwonnik, Paweł Sobiech, Michał Zalewski oraz opiekun grupy Pani Justyna Krupa, wzięło udział w wymianie młodzieży na Litwie, zorganizowanej przez litewską organizację „We Go”.

Tematem przewodnim 10-dniowej wymiany był wolontariat, a dokładniej „ The best time to volunteer was yesterday”. W projekcie brało udział 36 uczestników z 6 krajów: Litwy, Portugalii, Grecji, Hiszpanii, Włoch oraz nasz szkoła reprezentująca Polskę

Organizacja „We Go”, odpowiedzialna za tę wymianę, przygotowała moc atrakcji i zgotowała wiele niezapomnianych wspomnień. Braliśmy udział w pierwszej edycji „ Batai Jubda”, w której uczestnicy wcielali się w różne służby bezpieczeństwa t.j. Straż Pożarną, Pogotowie Ratunkowe, Policję oraz Armię. Mieliśmy za zadanie, jako strażacy, uratować dwie zaginione osoby z rzeki. W roli policjantów zadaniem było powstrzymanie złodzieja od kradzieży samochodu. Jako medycy, musieliśmy uratować człowieka podczas zawału oraz ofiarę wypadku z otwartym złamaniem. Na deser mieliśmy największą atrakcję - wcielenie się w prawdziwego żołnierza z całym ekwipunkiem oraz przejazd po poligonie prawdziwym Rosomakiem. Zadaniem było ochrona uratowanej ofiary wojennej.

Kolejne dni były równie ciekawe. Braliśmy udział w różnych warsztatach oraz szkoleniach z udziałem zaproszonych gości, którzy przekazali nam bliższe informacje o wolontariacie.

Nasza wymiana to nie tylko szkolenia, ale również czas na poznawanie nowych kultur, tradycji oraz miejsc.

Mieliśmy okazje zwiedzić Kowno oraz Druskienniki. Każdego wieczoru była przygotowywana kolacja z danego kraju. My jako Polska, przygotowaliśmy własnej roboty pierogi ruskie oraz z serem. Co więcej, przywieźliśmy mnóstwo regionalnych smakołyków z różnych regionów naszego kraju.

Czas wymiany obfitował w wiele cudownych chwil tj. granie na gitarze przy kominku, wygrzewanie się w saunie oraz ruskiej bani a co najważniejsze pozwalał budować wśród uczestników  jedność i przyjaźnie do końca życia.