dsc 6269W ramach Młodzieżowego Uniwersytetu Zawodowego, projektu którego celem jest szerzenie i promocja zdrowego żywienia oraz zawodów gastronomicznych odbyły się trzy spotkania. Zajęcia są organizowane przez nauczycieli przedmiotów gastronomicznych i są skierowane do uczniów Gimnazjum z naszego regionu. Projekt jest organizowany pod patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska Dariusza Stefaniuka oraz wspierany przez producentów żywności z naszego regionu.

Każde spotkanie miało swój temat przewodni, a  uczniowie trzecich klas gimnazjalnych do każdego tematu przygotowywali prace konkursowe.

Realizując temat Zdrowo jemy nie tyjemy w krótkiej prelekcji przybliżono młodzieży zasady zdrowego żywienia, a uczennice z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Białej Podlaskiej w ramach pracy konkursowej prezentowały przygotowane przez siebie prezentacje dotyczące zdrowego żywienia. Wśród uczestników odbył się konkurs dotyczący tematu, zwycięscy konkursu wzięli udział w zajęciach praktycznych w czasie których przygotowywali zdrowe potrawy. Porad praktycznych na temat zdrowego żywienia udzielała Pani Dietetyk z Centrum Dietetycznego Naturhaus w Białej Podlaskiej. Można było się zważyć, zmierzyć , sprawdzić zawartość tkanki tłuszczowej, a także określić współczynnik BMI . Dodatkową atrakcją była degustacja zdrowych przekąsek i  koktajli  przygotowanych przez Restaurację Karma z Białej Podlaskiej.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się tematy Śniadania świata oraz Wielkanocne tradycje.

Gratulujemy młodzieży z Publicznego Gimnazjum nr 4  oraz Gimnazjum nr 3 w Białej Podlaskiej za świetne zrealizowane  filmy dotyczące śniadań, które były prezentowane w czasie zajęć jako prace konkursowe. Młodzież wysłuchała  wykładu na temat śniadań, a tajemnice herbaty zdradzała Pani Monika Gąsiecka z herbaciarni Kawa z Pianką w Białej Podlaskiej. Zaprezentowano również nakrycia stołów na śniadania wielkanocne, francuskie i angielskie.

Wielkanocne tradycje naszego regionu przypomniała Pani Bożena Uziak z Pracowni Kulinariów Regionalnych w Perkowicach.  Dzięki uprzejmości Zakładów Mięsnych Łmeat w Łukowie uczestnicy zajęć spróbowali tradycyjnych wielkanocnych i śniadaniowych wyrobów wędliniarski z Łukowskiej Spiżarni. Drożdżowe babki wielkanocne i dekoracyjne wypieki świąteczne przygotowała Piekarnia TUR z Białej Podlaskiej.

Kolejnym etapem projektu są zajęcia praktyczne dla młodzieży gimnazjalnej biorącej udział w konkursach, w czasie których będą sprawdzali swoje umiejętności praktyczne przygotowując potrawy pod fachowym okiem nauczycieli zawodów gastronomicznych.

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasz projekt.  Młodzież gratulujemy pomysłów.

Zdjęcia: Daniel Biernacki, Szkolne Koło Fotograficzne KADR