naglowek 148

Handel ludźmi jest uznawany za współczesną formę niewolnictwa, ponieważ polega na odebraniu wolności osobom, które padają jego ofiarą i wykorzystywaniu ich do osiągania korzyści. Najczęściej problem ten dotyka osób w trudnym położeniu, bezrobotnych, słabo wykształconych, takich, które planują wyjazd do pracy za granicę. Aby uniknąć wykorzystania przez przestępców zwróć uwagę na następujące przesłanki, które powinny skłonić Cię do podejrzeń:

  1. Proponowane zarobki są wyższe niż oferują inni pracodawcy (sprawdź średnie stawki wynagrodzenia na podobnych stanowiskach).
  2. Pracodawca nie wymaga żadnych kwalifikacji, a oferuje dobrze płatną pracę.
  3. Oferta pracy za granicą nie obejmuje przynajmniej podstawowej znajomości języka angielskiego lub kraju, w którym się pracuje.

Pamiętaj:

  • Jeśli masz wątpliwości, czy Twój pracodawca jest uczciwy możesz skonsultować się z Krajowym Centrum Konsultacyjno-Inerwencyjnym (tel. 22 628 01 20; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ).
  • Znajdź jak najwięcej informacji o pracodawcy. Wyszukaj opinie w Internecie. Na stronie http://www.kraz.praca.gov.pl/StronaGlowna.aspx sprawdź czy agencja, która oferuje Ci pracę działa legalnie.
  • Umów się z bliską osobą na regularne kontakty i poproś o zawiadomienie policji w przypadku braku kontaktu z Tobą.
  • Przygotuj listę adresów i telefonów organizacji, które udzielają pomocy w państwie, do którego jedziesz. Zapisz telefon do polskiego konsulatu i pamiętaj, że na terenie UE nr 112 to telefon alarmowy.
  • Jeśli na miejscu okaże się, że pracodawca nie wypłaca pensji, zabrał Ci dokumenty i nie pozwala odejść możesz otrzymać profesjonalną pomoc. Nie obawiaj się powiadomić policji, nawet gdy pracodawca zmusił Cię do popełnienia przestępstw, szantażuje Cię lub wcześniej zgodziłaś/eś się na upokarzającą pracę.

Nikt nie ma prawa Cię wykorzystywać!!!

ULOTKA >>