zwt„Zwolnieni z Teorii” to ogólnopolska olimpiada kierowana przede wszystkim do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jej celem jest rozwój praktycznych umiejętności uczestników z zakresu zarządzania projektami oraz inspiracja do aktywności społecznej.
Zespół Szkół Zawodowych nr 1 znalazł się w rankingu „Szkoły Kompetencji Przyszłości”. Ranking powstał na podstawie wyników w olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii” pod Patronatem Honorowym Ministra Edukacji Narodowej, w której udział wzięli uczniowie z 1065 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

Ranking wyróżnił naszą szkołę jako jedną ze 150 szkół, której uczniowie najlepiej poradzili sobie z wyzwaniem olimpiady – zorganizowaniem własnego projektu społecznego. W ten sposób doceniono dokonania naszych uczniów, którzy udowodnili, że potrafią odnaleźć się w praktycznym działaniu, często osiągając efekty godne najwyższego uznania, realnie wpływające na ich społeczności.

Ranking zostanie opublikowany w papierowym wydaniu dziennika „Rzeczpospolita”