DSC03916Dnia 14 października b. r, w ramach współpracy  z Państwową Szkołą Wyższą im.  Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  w I Międzynarodowych Targach Turystycznych „World Travel Show” zorganizowanych w warszawskim Centrum Targowo-Kongresowym PTAK WARSAW EXPO.  W tak wielkim dla  świata turystyki wydarzeniu wzięło udział ponad 50 uczniów z naszej szkoły kształcących się w klasach o profilu kelner i technik hotelarstwa pod opieką: p. Wiolety Kuliczanki, p. Beaty Żelisko, p. Aleksandry Kałuży i p. Jacka Kulpy.

Podczas tegorocznych targów uczestnicy wycieczki wzięli udział w wykładzie
pt. Aktywność turystyczna –współczesny styl życia” wygłoszonym przez pana doc. dr Jarosława Żbikowskiego, wykładowcy PSW w Białej Podlaskiej.  Zarówno temat, jak
 i forma prelekcji zainspirowały słuchaczy do zgłębiania tajników turystyki oraz przybliżyły uczniom strukturę wyższej uczelni, jej specyfikę i kierunki kształcenia.

Podczas tego niezwykłego wydarzenia, jakim były I Międzynarodowe Targi Turystyczne uczniowie mieli wyjątkową możliwość zapoznania się z ofertą turystyczną różnych krajów i regionów całego świata np. Filipiny, Niemcy, Chiny, Wietnam, Japonia, Ukraina, Rosja, Rumunia, Grecja, jak i wiele innych. Przy tym, ważnym elementem była promocja potencjału turystycznego naszego kraju, różnych jego miejsc, jak i  instytucji związanych z branżą turystyczną. Na zwiedzających czekały niezwykłe atrakcje, konkursy, degustacje, ciekawe w formie, jak i treści materiały informacyjne, pamiątki od wystawców.

W targach zaprezentowało się  ponad 600 wystawców z całego świata. Swoje oferty prezentowali: touroperatorzy, przedstawiciele biur podróży, hoteli, moteli, pensjonatów,  szkółek żeglarskich, przewoźnicy, firmy produkujące sprzęt turystyczny, dealerzy i producenci jachtów, łodzi żaglowych, sprzętu motorowodnego, kajaków, akcesoriów turystycznych. Ponadto uczestnicy targów mogli podziwiać domki hotelarskie, pola i przyczepy campingowe, campery, a także zapoznać się ze specjalistyczną ofertą wydawniczą, przewodnikami, mapami itp.

W dwóch halach mogliśmy podziwiać najnowsze trendy obecne w turystyce, odwiedzając atrakcyjne turystycznie miejsca związane z hotelarstwem i gastronomią. Impreza  była  znakomitą okazją do spotkań z ludźmi związanymi ze światem turystyki, gastronomii i kultury.

Gościem specjalnym targów był podróżnik Aleksander Doba, który przybył na tę okazję ze swoim słynnym kajakiem, Szymon Hołownia, Marcin Kydryński, Wojciech Jagielski i wielu innych znakomitych osobistości.

Świat gastronomii poznawaliśmy podczas pokazów prowadzonych przez znakomitych polskich oraz zagranicznych kucharzy. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się między innymi pokaz kulinarny kuchni greckiej – prowadzony przez znanego z programów kulinarnych kucharza  Teo Vafidisa .

Tą międzynarodową imprezę  uświetniły pokazy muzyczne i taneczne  prezentowane przez artystów pochodzących z całego świata – przybyły m.in zespoły z Seszeli, Filipin, Radzastanu,  na czele z muzyką polskiego wspaniałego kompozytora Fryderyka Chopina „ Time for Chopin”

Bogaty program imprez towarzyszących pozwolił wszystkim odwiedzającym spędzić aktywnie czas, który był wypełniony ciekawymi dyskusjami  na temat inspiracji podróżniczych i kulinarnych.

Serdecznie dziękujemy władzom PSW w Białej Podlaskiej, a w szczególności wykładowcy pani mgr Edycie Kozłowskiej dzięki której młodzież z naszej szkoły mogła uczestniczyć w tak fascynującym wyjeździe edukacyjnym. Wycieczka okazała się niezwykle cennym doświadczeniem oraz niezapomnianym i bogatym  przeżyciem dla naszych podopiecznych.