foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tel. (0-83) 341-67-87
sekretariat@zsz1.edu.pl

14902971 1203874119659386 3130424294441682604 o   kopiaW dniach 4-6 listopada 2016 r. w hali Targów w Lublinie miała miejsce 17 Edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fantastyki Falkon - jednego z największych tego typu konwentów w Polsce. W trakcie tych 3 dni stolica Lubelszczyzny gościła szerokie grono adoratorów ogólnopojętej fantastyki, zaczynając od zwykłych uczestników poprzez cosplayerów, a kończąc na samych autorach literackich. Swoje miejsce znaleźli tu także fani gier sieciowych i planszowych.

Przez ten krótki okres budynek Targów stał się miejscem, w którym obowiązywała odmienna rzeczywistość - bez żadnych obaw można było demonstrować swoje zainteresowanie fantastyką, dyskutować na ten temat z współuczestnikami, zapominając o smutkach dnia codziennego. Panowała tu magiczna atmosfera, której nikt i nic nie mogło zburzyć.

Przyjęło się, że Falkon stawia przede wszystkim na atrakcje literackie i choć można z tym polemizować, faktem jest jednak, iż różnorodność prelekcji oraz paneli tematycznych sprawiła, że dosłownie każdy mógł tu znaleźć coś dla siebie. Wspomnienia warte są choćby panele: Skąd bierze się fenomen wampiryzmu oraz O potrzebie czytania i pisania wielotomowych sag, na których to oprócz dojrzałego podejścia do tematu znalazło się miejsce na humor i żarty ze strony prowadzących. Neguje to stereotyp typowego pisarza, ukazanego jako cherlawego człowieka w okularach, zamkniętego w swoim własnym świecie. Są to ludzie tacy sami jak my, posiadający swoje zainteresowania, pragnienia oraz także wady. Różnica polega na tym, że mieli oni odwagę pokazać światu swoją twórczość, którą wielu ludzi przez całe życie chowa w swoich szufladach.

Osoby szukające odpoczynku od wykładów, mogły się udać do Gamesroom’u, gdzie czekał na nich szeroki wachlarz gier planszowych, w które bez żadnych obaw można zagrać. Mało tego, nie brakowało tam także osób, które były w stanie wytłumaczyć zasady, a już po rozgrywce zbierały opinie na ich temat. Tuż obok czekały także stanowiska konsolowe X-BOX, gdzie istniała możliwość zmierzenia się z przyjaciółmi w gry tj. FIFA 17, Mortal Kombat X czy Forza Horizon 3.

Mówiąc o grach warto wspomnieć o turniejach E-sportowych, które zgromadziły liczne grono chętnych. Gracze mieli okazję się zmierzyć w karciankę firmy Blizzard - Hearthstone oraz w popularną MOBĘ - League of Legends. Po skończonych rozgrywkach obowiązywał wolny dostęp, kiedy to osoby mniej zaawansowane mogły zmierzyć się z innymi.

Podczas trwania imprezy miały miejsce przeróżne występy artystyczne, m.in. Konkurs KOSplay, pokaz mody gotyckiej, występ grupy Parkour Lublin czy Grupy Filmowej Darwin. Wstęp był oczywiście wolny, dzięki czemu wszystkie widowiska zebrały liczne grono odbiorców.

Na wzmiankę zasługują także spotkania autorskie, podczas których można było wysłuchać parę zdań od twórców książek, zadać im pytania oraz usłyszeć o przyszłych planach autorów. Choć nie było ich dużo, to jednak warto było na nie czekać. Tegoroczny Falkon gościł Jarosława Grzędowicza - ojca “Pana Lodowego Ogrodu”, Maję Lidię Kossakowską - twórczynię m.in. cyklu o Zastępach Anielskich oraz Jakuba “Dema” Dębskiego, znanego YouTubera i twórcę komiksów internetowych.

Ponadto autorzy sprawowali dyżury autografowe, podczas których bez żadnych przeszkód można było otrzymać podpis ukochanej książki, czy nawet zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Prawdą jest jednak, iż nie było problemem podejście do autorów tuż po skończonych prelekcjach, czy też zaczepiając ich w trakcie zwiedzania hal wystawowych. Sami autorzy czuli się na równi ze wszystkimi uczestnikami, także swobodna rozmowa z nimi jak najbardziej wchodziła w grę.

Czym byłby jednak Falkon bez wystawców? Z pewnością sporo by wtedy stracił, gdyż w głównej hali mieścił się ogrom stanowisk ekspozytorów, gdzie można było nabyć najróżniejsze przedmioty. Każdy wystawca kusił czymś innym i przejście obok tego wszystkiego obojętne było po prostu niemożliwe - w końcu trzeba było ulec. Na uwagę zasługuje również Strefa Stanowisk Programowych oraz Fantastycznych Inicjatyw, które promowały kolejne najbliższe fantastyczne eventy.

Jeśli chodzi o mnie samego, to było to moje pierwsze takiego rodzaju doświadczenie, gdyż do tej pory nigdy nie byłem na podobnej imprezie. Jednak już od pierwszego dnia poczułem, że jestem na właściwym miejscu. Falkon mnie oczarował - moje dotychczasowe marzenie o znalezieniu się wśród ludzi zafascynowanych fantastyką w tym stopniu co ja, w końcu się spełniło. Nie był dla mnie niczym dziwnym fakt, że ludzie byli poprzebierani za najróżniejsze postaci - sam żałowałem, że byłem taki “zwyczajny”. Większość czasu spędziłem na prelekcjach i panelach, co wyglądało mniej więcej tak, że po skończeniu jednego wykładu biegłem, aby załapać się na następny. W przypadku, gdy w programie o danej godzinie nie było dla mnie nic interesującego, to spacerowałem po hali wystawowej, oglądając prezentowane fanty i zatrzymując się przy stoiskach książkowych. Nie miałem czasu na nudę. Sam zakończyłem konwent, mając na koncie zakupione 4 książki, wiedźmiński medalion oraz 2 plakaty. Wydaje się, że to dużo, ale tak naprawdę musiałem zrezygnować z wielu innych ciekawych rzeczy, przez co mam lekki żal do siebie.

Jednym z najlepszych momentów było dla mnie spotkanie z Jarosławem Grzędowiczem, który jest jednym z moich ulubionych twórców literackich. Możliwość wzięcia od niego autografów oraz podziękowania za tak wspaniały cykl książek, jakim jest “Pan Lodowego Ogrodu” była dla mnie niesamowitym przeżyciem. Wspomnę także o prelekcji, na której podjęto temat młodych pisarzy i najczęściej popełnianych przez nich błędów. Prowadzący opisali swoje początki, a na ich przykładzie udzielili konkretnych rad. Jako osoba pretendująca do miana początkującego pisarza, była to niezwykle przydatna wiedza, z której zamierzam korzystać przy redagowaniu swoich tekstów. Gdyby ktoś mnie teraz zapytał, czy zamierzam brać udział w następnej edycji Falkonu, odpowiedziałbym bez zastanowienia: “TAK!”. Mało tego, zamierzam także uczestniczyć w innych tego typu festiwalach, choćby największym w Polsce zlocie fantastyki POLCON, który będzie miał miejsce w dniach 24-27 sierpnia 2017 r. w Lublinie. Ponadto, gdybym dostał możliwość współtworzenia podobnej imprezy, na pewno bym się na to zgodził.

XVII Edycja Falkonu już się skończyła, ale na długo pozostanie w moim sercu. To jest miejsce, do którego chce się wracać. Pobyt tam był zaszczytem. Każdy uczestnik czuł się współtwórcą tego konwentu. Całe to miejsce przepełniała magia. Jeśli ktokolwiek do tej pory zastanawiał się nad wyjazdem, to zapewniam, że naprawdę warto. Mam nadzieję, że moja relacja choć w części przybliżyła Wam fenomen tego festiwalu. Dziękuję za uwagę i do zobaczenia za rok na kolejnym Falkonie!

Damian Szandecki kl IV Ti

Zapisz

Szukaj

Serwisy

logo warsztaty

internat

digischool

ekonomiksu

doradztwo

aktywna tablica

arsmusplus

dze1

pl1

tv1

bip1

kadr1

wsz1

int1

moodle1

ki2

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz