foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tel. (0-83) 341-67-87
sekretariat@zsz1.edu.pl

Dnia 24 lutego b. r uczniowie klas trzecich kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik spedytor uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Lublina.  Podopieczni wraz z opiekunami, w ramach podjętej współpracy, odwiedzili Wydział Inżynierii Produkcji oraz Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego.

Podczas wizyty zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani przez panią prorektor, wykładowców oraz studentów, którzy opowiedzieli o uczelni, jej strukturze, specyfikacji,  kierunkach kształcenia oraz życiu studenckim. Nasi uczniowie wzięli udział w wykładzie pt: „Dlaczego jeż ma kolce? Biomimetyka i bioinspiracje w inżynierii rolniczej” wygłoszonym przez Pana dr hab. inż. Grzegorza Łysiaka, wykładowcę UP w Lublinie. Zarówno temat, jak i forma prelekcji zainspirowały słuchaczy do zgłębiania tajników interdyscyplinarnych związków w zakresie fizjologii roślin i zwierząt, ekologii oraz ich inżynierskich zastosowań do projektowania nowych materiałów, urządzeń i systemów inspirowanych naturą. Następnie zwiedziliśmy laboratoria w  Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowego Nowych Technik i Technologii w Inżynierii Rolniczej przy ulicy Głębokiej oraz laboratoria na Wydziale Nauk o  Żywności i Biotechnologii przy ul. Skromnej.

Natomiast uczniowie kształcący się w zawodzie technik spedytor uczestniczyli w zajęciach pt: „Samochodem po rolkach jak po drodze czyli gawęda o badaniach pojazdów” oraz „Dobór środków transportu do rodzaju przemieszczanego materiału”. Podczas zajęć zaprezentowano nowoczesną hamownię podwoziową służącą do badań pojazdów samochodowych o napędzie 4x4,  przedstawiono  klasyfikację, budowę, zastosowanie oraz zasady działania wybranych środków transportu.

Przygodę z UP zakończyliśmy na Felinie, uczestnicząc w zajęciach pt: „Przekąski zbożowe smaczne i zdrowe” oraz „ Liofilizacja jako metoda utrwalania żywności.”

Podczas tych zajęciach mieliśmy okazję poznać zasadę działania ekstrudera oraz uczestniczyć w produkcji ekstrudowanej żywności funkcjonalnej. Poznaliśmy także istotę procesu liofilizacji.

W trakcie spotkania na Felinie mieliśmy możliwość degustacji wyprodukowanych produktów zbożowych tj. chrupek kukurydzianych, także z dodatkiem brokułów, które oprócz swoich prozdrowotnych właściwości okazały się pyszną przekąską. Ponadto przeprowadzaliśmy ocenę organoleptyczną żywności suszonej tradycyjnie oraz, tak modnej w obecnych czasach, żywności  liofilizowanej uznawanej jako alternatywa dla niezdrowych chipsów.

Tradycyjnie, wycieczkę zakończyliśmy czasem wolnym  w Centrum Handlowym Atrium Felicity.

Serdecznie dziękujemy władzom i wykładowcom  Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, a w szczególności wykładowcom - Panu dr hab. inż. Tomaszowi Oniszczukowi, dr. inż. Annie Pecynie z Wydziału Inżynierii Produkcji oraz dr. inż. Joannie Stadnik i prof. dr hab. Waldemarowi Gustawowi z Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii, jak również studentowi UP i naszemu absolwentowi - Karolowi Kupryaniukowi.

Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki: Agnieszka Kotiuk, Barbara Kowaluk, Wioleta Kuliczanka i Anna Przywuska.

Wycieczka okazała się niezapomnianym i bogatym przeżyciem dla naszych podopiecznych ale i cennym doświadczeniem ze względów edukacyjnych.

Szukaj

Serwisy

logo warsztaty

internat

digischool

ekonomiksu

doradztwo

aktywna tablica

arsmusplus

dze1

pl1

tv1

bip1

kadr1

wsz1

int1

moodle1

ki2

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz