W ramach godziny z wychowawcą, dnia 28 marca młodzież kl. 1 Th uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych przygotowanych przez pracowników bialskiego Zakładu Karnego. Zajęcia odbyły się dzięki uprzejmości dyrekcji placówki oraz jej pracowników, którzy zechcieli podzielić się z młodzieżą swoimi  doświadczeniami  z pracy w Zakładzie.

Celem zajęć było zwrócenie uwagi młodzieży na zjawisko przemocy i przestępczości jak również uwrażliwienie jej na specyfikę problemu oraz konsekwencje  jakie niosą za sobą  tego typu działania zarówno dla sprawców jaki i ich ofiar.

Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość zapoznania się  nie tylko ze specyfiką funkcjonowania  placówki, jak również  poznać najważniejsze zadania realizowane przez Służbę Więzienną.

W trakcie warsztatów prowadzący wielokrotnie przypominali zasadę, która mówi: NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA NIE ZWALNIA Z JEGO PRZESTRZEGANIA.

A wszystko po to, by uświadomić młodym ludziom fakt, że tak naprawdę każdy może trafić do aresztu lub więzienia. Nikt nie stoi ponad prawem, które jest zbiorem zasad ustanowionym przez ludzi i dla ludzi a za jego łamanie należy ponieść konsekwencje.

Uczestnicy niecodziennej godziny z wychowawcą  mogli również uzyskać  odpowiedzi na pytania, które z pozoru wydają się bardzo proste, ale wcale takimi nie są gdy przychodzi udzielić na nie odpowiedzi w obecności pracowników Służby Więziennej.

dlaczego to mężczyźni częściej łamią prawo niż kobiety,

jakie elementy decydują, że to oni  popełniają częściej  przestępstwa,

jakie wartości decydują o tym, że mężczyzna jest mężczyzną,

kiedy i za co można trafić do aresztu lub więzienia,

dlaczego z punktu widzenia młodego człowieka gorsze są 3 miesiące aresztu niż 3 lata więzienia.