foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tel. (0-83) 341-67-87
sekretariat@zsz1.edu.pl

27Dn. 21.02 b.r. w naszej szkole odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Kuchnia łączy pokolenia” przebiegające pod hasłem „ŚWIĘTO KLUSKI”. Organizatorami tego kulinarnego eventu był: Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Białej Podlaskiej oraz Fundacja „Korzenie i Skrzydła”.

            Celem przedsięwzięcia było rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania tradycją, regionem, a szczególnie sztuką kulinarną  Południowego Podlasia i Polesia Lubelskiego. Spotkanie to o charakterze międzypokoleniowym służyło przekazaniu konkretnej wiedzy i umiejętności, jak również było okazją do przełamania stereotypów i barier w postrzeganiu siebie nawzajem.

            Przygotowania do projektu trwały od dłuższego czasu. W pierwszej kolejności młodzież miała za zadanie odnaleźć stare, tradycyjne receptury na kluchy, kluski i kluseczki, które były przygotowywane w domach pradziadków, dziadków i rodziców. Odszukanie i wybór przepisów okazały się wspaniałą okazją do rozmów z dziadkami i pradziadkami,  którym poświęcamy coraz mniej czasu.

            Kolejnym etapem realizacji projektu było wybranie i przeanalizowanie przyniesionych przez uczestników receptur oraz zaplanowanie przygotowania potraw, dobór produktów i surowców niezbędnych do ich wykonania.

            Zwieńczeniem  prac uczniów był event, który odbył się 21 lutego. Podczas tego wydarzenia największym zainteresowaniem cieszył się moment podczas którego młodzież wykonywała potrawy. Wśród nich znalazły się:

- kluski z serem białym,

- kluski bociany,

- kluski rzucane gryczano – pszenne,

- kluski ziemniaczane kijowskie,

- kluski śląskie,

- szare kluski z boczkiem i twarogiem,

- kluski ”kotiuchy”- kociachy,

- kluski na parze,

- kluski prażuchy.

            W czasie prac, które odbywały się w pracowni gastronomicznej uczestnikom spotkania towarzyszyły „seniorki” służące dobrą radą i pomocą w przygotowywaniu klusek. Nasi goście, obserwując pracę młodzieży, zadawali wiele pytań dotyczących potraw, sposobu ich przygotowywania i przyrządzania. Ponadto podczas pracy w kuchni mogliśmy wysłuchać występu zaproszonego przez organizatorów zespołu folklorystycznego „Luteńka” z Koszoł. Pieśni i różnorodne przyśpiewki wykonywane przy dźwiękach akordeonu okazały się dobrze znane, stąd też młodzież chętnie włączała się do wspólnego śpiewania.

            Wszystkie przygotowane potrawy mogliśmy podziwiać na wspólnym biesiadnym stole.

            W dalszej kolejności uczestnicy spotkania ocenili wykonane potrawy i wyłonili 3 najlepsze. Wybór nie był łatwy ponieważ wszystkie potrawy przykuwały uwagę swoim wyglądem i były niezwykle smaczne.

            Wśród zwycięzców znalazły się następujące osoby:

I miejsce – Karolina Demianiuk i Karolina Szołucha z klasy 1d -  kluski „kotiuchy”- kociachy;

II miejsce – Katarzyna Biegało i Patrycja Bojarczuk z klasy 4e - kluski prażuchy;

III miejsce –  Joanna Szemetiuk i Agata Niczyporska  z klasy 3d - kluski bociany.

            Zwycięzcom, jak i pozostałym uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Wszystkie przepisy według których zostały wykonane potrawy zostaną spisane i wydane w formie broszury.

            Dziękujemy dyrekcji naszej szkoły, p. Anieli Halczuk, prezes stowarzyszenia „Korzenie i Skrzydła” (inicjatorce pomysłu), nauczycielom przedmiotów gastronomicznych, młodzieży, która w tak wspaniały sposób zaangażowała się w realizację projektu. Słowa podziękowania przekazujemy również sponsorom oraz innym osobom uczestniczącym w kulinarnym spotkaniu.

Wyrażamy nadzieję, że będzie to impreza cykliczna i na stałe zostanie wpisana do kalendarza imprez szkolnych.

Do zobaczenia za rok!

Za obsługę techniczną serdecznie dziękujemy: Karolinie Skibińskiej - konferansjerka (kl.4e), Filipowi Szubarczykowi (kl.1i), Przemysławowi  Semeniukowi (kl.2g) – obsługa sprzętu.

Zdjęcia – Tomasz Gustyn, Szkolne Koło Fotograficzne KADR

Szukaj

Serwisy

ekonomiksu

arsmusplus

dze1

pl1

tv1

bip1

kadr1

uks1

wsz1

int1

moodle1

kul1

ki2

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Logowanie