foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tel. (0-83) 341-67-87
sekretariat@zsz1.edu.pl

img 2643Dnia 4.05.2018 we wczesnych godzinach porannych grupa 32 uczniów i 4 nauczycieli wyruszyła w dwudniową wycieczkę na Białoruś. Trasa wycieczki prowadziła przez miejsca na Białorusi, które znane są nam z polskiej historii i literatury. Celem wycieczki było zapoznanie z kulturą i tradycjami Białorusi.

Po przekroczeniu granicy w  Terespolu uczestnicy wyjazdu  udali się do Zaosia– miejsca urodzenia Adam Mickiewicza, gdzie  zwiedzili z przewodnikiem dworek rodziny Mickiewiczów.  Po spacerze nad jeziorem Świteź, znanym z mickiewiczowskich ballad, uczniowie mieli okazję zwiedzić zabytkowy zespół parkowo-zamkowy Radziwiłłów z XVI wieku w Mirze. Zamek jest jedynym zachowanym kompleksem zamkowym na Białorusi, który został zaliczony do zabytków kultury światowej UNESCO. Zamek ten posłużył Mickiewiczowi za pierwowzór zamku Horeszków z "Pana Tadeusza”.

Wieczorem młodzież obejrzała balet Jezioro Łabędzie w  Teatrze Wielkim Opery i Baletu Białorusi w Mińsku.

Następnego dnia po śniadaniu uczestnicy wyjazdu z przewodnikiem zwiedzali stolicę Białorusi – Mińsk: Bibliotekę Narodową, Ślepiankę - majątek Radziwiłłów do połowy XVIIw., kościół Św. Szymona i Heleny zw. „czerwonym kościołem”, podziemne centrum handlowo - gastronomiczne, katedrę, cerkiew Św. Piotra i Pawła, dwór Wańkowiczów, dom - miejsce kilkunastoletniego pobytu Stanisława Moniuszki.

W drodze powrotnej  młodzież zwiedziła kolejne miasto Białorusi- Brześć. Z przewodnikiem

zwiedziła  Twierdzę Brzeską– zespół fortyfikacji wzniesionych przez Imperium Rosyjskie w pierwszej połowie XIX wieku,  cerkiew św. Mikołaja, cmentarz wojskowy, Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego.

W trakcie wycieczki uczestnicy mieli też możliwość degustacji regionalnych potraw.

Wyjazd edukacyjny był częścią realizacji projektu  ,,Dobra szkoła – lepsza przyszłość” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa lubelskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Szukaj

Serwisy

ekonomiksu

doradztwo

arsmusplus

dze1

pl1

tv1

bip1

kadr1

uks1

wsz1

int1

moodle1

kul1

ki2

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Logowanie