3711 czerwca b.r. w budynku Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej przy ul. Warszawskiej 12 odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla zwycięskiego zespołu uczennic z klasy 1Tk, o profilu technik architektury krajobrazu – Wiktorii Chalimoniuk oraz Patrycji Oknińskiej.

Uczennice, biorąc udział w konkursie zorganizowanym przez dyrekcję oraz pracowników Działu Etnografii i Działu Oświatowo – Naukowego Muzeum Południowego Podlasia, wykonały projekt rabaty inspirowanej obrazami „malarza natury” – Bazylego Albiczuka.

Konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska Dariusza Stefaniuka, a jego partnerami byli: Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Białej Podlaskiej i Zakład Produkcyjno- Handlowy „ Zieleń” Sp. z o. o. w Białej Podlaskiej.

Głównym celem konkursu była popularyzacja wśród młodzieży twórczości artysty Bazylego Albiczuka oraz promocja kolekcji jego obrazów znajdujących się w zbiorach Muzeum Południowego Podlasia, ze szczególnym wskazaniem na możliwość inspiracji dziedzictwem kulturowym na co dzień. Drugim celem konkursu było nagrodzenie najciekawszego projektu ogrodu zainspirowanego malarstwem Bazylego Albiczuka,  z uwzględnieniem roślin, kompozycji i charakteru uwiecznionych przez artystę ogrodów i pejzaży.

Do konkursu  przystąpiło dziesięcioro uczniów z klas o profilu technik architektury krajobrazu, w tym ośmioro uczniów z klasy 2 Tk i dwie uczennice z klasy 1 Tk, pod opieką merytoryczną  nauczyciela – Joanny Żarkiewicz. Praca nad projektem przebiegała w grupach tworzących cztery zespoły, z których każdy opracował swoją indywidualną koncepcję ogrodu –„ żywego obrazu” w części graficznej i opisowej, zgodnie z ideą konkursu.

Wszyscy uczniowie, w przygotowaniu prac konkursowych wykazali się niezwykłymi umiejętnościami i wyjątkowym zaangażowaniem.  Zwyciężczynie otrzymały nagrody oraz możliwość uczestnictwa w pracach związanych z wykonaniem zaprojektowanego przez siebie ogrodu przed budynkiem Muzeum Południowego Podlasia. Pozostałych uczestników konkursu nagrodzono dyplomami.

Udział w konkursie na projekt „żywego obrazu” inspirowanego twórczością Bazylego Albiczuka był dla naszych uczniów cennym doświadczeniem, które pozwoliło na wykorzystanie praktycznych umiejętności zawodowych w realnych warunkach, a także umożliwiło poszerzenie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

Zdjęcia: Szkolne Koło Fotograficzne KADR