foty z mojego tel.9 649 1W dniach 13.09 – 14.09 b.r uczniowie kształcący się na kierunku technik architektury krajobrazu – Zuzanna Jankowska (3Tk), Julia Błaszczyk (4Tk) i Daniel Wiczuk (4Tk) pod opieką
p. Joanny Żarkiewicz, nauczyciela przedmiotów zawodowych wzięli udział w II i III etapie VIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Architekturze Krajobrazu. Konkurs odbył się w  Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo –Usługowych w Gdańsku. Uczestniczyli w nim przedstawiciele 18 szkół zawodowych spośród 33 z całego kraju, zakwalifikowani do ścisłego finału, w tym ZSZ nr 1, jako jedyna spośród szkół z terenu Lubelszczyzny.

Zadaniem uczniów, którzy przeszli do II etapu konkursu, w pierwszej części było opracowanie projektu koncepcyjnego ogrodu kieszonkowego dla terenu przy Placu Inwalidów w Oliwie w Gdańsku. W drugiej części tego etapu, zakwalifikowani uczniowie, na podstawie pracy projektowej mieli za zadanie obronić swój projekt, prezentując się przed wszystkimi drużynami oraz komisją, która zadawała im dodatkowo pytania związane z pracą. W III etapie konkursu wszyscy uczestnicy wzięli udział w konkurencji indywidualnej polegającej na napisaniu testu wiedzy z zakresu architektury krajobrazu. Dziesięcioro przedstawicieli z najlepszym wynikiem wzięło udział w dodatkowej konkurencji o charakterze praktycznym, walcząc tym samym o 2 indeksy na studia ufundowane przez Sopocką Szkołę Wyższą. Dodatkową nagrodą za udział w poszczególnych etapach konkursu był sprzęt ogrodniczy, oprogramowanie do projektowania ogrodów GARDENPHILIA DESIGNER, zestawy katalogów i książek o tematyce ogrodniczej, a także narzędzia ogrodnicze.

Uczniowie naszej szkoły, wykazując się wielkim zaangażowaniem w przygotowanie projektu, zakwalifikowali się do ścisłej 18 szkół zaproszonych do udziału w II etapie i doskonale zaprezentowali swoją pracę w drugiej części. Niestety, zabrakło im szczęścia w III etapie i nie znaleźli się już w gronie 10 najlepszych. Udział w konkursie był dla nich jednak ciekawą przygodą i ogromnym wyzwaniem, a doświadczenie, które zdobyli w trakcie przygotowań było nieocenione z perspektywy pracy w zawodzie technika architektury krajobrazu.

W trakcie trwania konkursu uczniowie, nauczyciele i opiekunowie uczestniczyli w  ciekawych wykładach o tematyce związanej z zagadnieniami współczesnej architektury krajobrazu.
Po zakończeniu spotkań konkursowych, w czasie wolnym, organizatorzy konkursu zapewnili uczestnikom także dodatkową atrakcję - możliwość zwiedzenia z przewodnikiem Gdańska i Sopotu. Uczniowie ZSZ nr 1, wraz z opiekunem zwiedzili również sąsiadujący z terenem projektowanego ogrodu kieszonkowego, piękny zabytkowy Park Oliwski.