foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tel. (0-83) 341-67-87
sekretariat@zsz1.edu.pl

1O bezpieczeństwu w internecie mówi się od dawna. Jak ważne jest to zagadnienie obrazują liczne dyskusje, debaty prowadzone zarówno przez szersze gremium, ale i wąskie grupy społeczne dla których internet stanowi podstawową formę komunikacji. Wychodząc naprzeciw potrzebom wirtualnych użytkowników, uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 Białej Podlaskiej zorganizowali konferencję pod tytułem „Bezpieczni w Internecie”.  Wydarzenie to wpisuje się w założenia edukacji medialnej, której idea jest bliska działaniom nauczycieli i uczniów podejmowanych nie tylko na zajęciach przedmiotowych, ale również wykładowych i warsztatowych. W spotkaniu medialnym uczestniczyli m.in. przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji – starszy sierżant  Marcin Kozakiewicz i młodszy aspirant Sylwia Jaworowska.

Przybliżyli oni słuchaczom problem cyberprzemocy, powołując się na statystyki obrazujące skalę problemu wśród młodzieży. W dalszej części prelekcji uczniowie wysłuchali wykładu na temat netoholizmu zaprezentowanego przez panią Karolinę Lipską, studentkę Zakładu Socjologii w Państwowej Szkole Wyższej w Białej Podlaskiej. Prelegentka, powołując się na ciekawe przykłady z codziennego życia, przekonywała, że w sieci nikt nie jest anonimowy, a każda, nawet najdrobniejsza „rzecz” umieszczona w internecie, pozostawia po sobie trwały ślad. Następnie, młodzież miała okazję obejrzeć prezentację na temat najpopularniejszych zjawisk w internecie autorstwa Szymona Andrzejewskiego i Huberta Popławskiego, uczniów klasy 1Ti (technik informatyk). Uzupełnieniem prezentacji była wypowiedź prowadzącego Konferencję, Szymona Andrzejewskiego, który omówił przejawy cyberbullyingu, flamingu i przedstawił mechanizmy działania współczesnych fake newsów.

Spotkanie było okazją do wręczenia nagród osobom, które zostały wyróżnione w konkursie medialnym. Spośród 17 uczniów z klas pierwszych, którzy wzięli udział w kolejnej edycji konkursowych zmagań, jury  wyłoniło 3 zwycięzców:

I miejsce: Szymon Andrzejewski; kl. ITi

II miejsce: Wiktoria Noskowicz, kl. ITi

III miejsce: Klaudia Iwaniuk; kl. ITg

          Uczestnicy konferencji udowodnili, że formy wirtualnej komunikacji są coraz bardziej popularne i zyskują coraz więcej zwolenników.  Internautą można nazwać już co drugiego człowieka na ziemi (to ponad 4 miliardy ludzi). Stąd niezwykle ważnym wyzwaniem naszych czasów jest kształtowanie odpowiednich postaw dotyczących rozsądnego i świadomego korzystania z internetowych komunikatorów.

Zdjęcia: Zuzanna Jankowska, Szkolne Koło Fotograficzne KADR

Zdjęcia: RoadioBiper.info

Szukaj

Serwisy

ekonomiksu

doradztwo

arsmusplus

dze1

pl1

tv1

bip1

kadr1

uks1

wsz1

int1

moodle1

kul1

ki2

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Logowanie