1O bezpieczeństwu w internecie mówi się od dawna. Jak ważne jest to zagadnienie obrazują liczne dyskusje, debaty prowadzone zarówno przez szersze gremium, ale i wąskie grupy społeczne dla których internet stanowi podstawową formę komunikacji. Wychodząc naprzeciw potrzebom wirtualnych użytkowników, uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 Białej Podlaskiej zorganizowali konferencję pod tytułem „Bezpieczni w Internecie”.  Wydarzenie to wpisuje się w założenia edukacji medialnej, której idea jest bliska działaniom nauczycieli i uczniów podejmowanych nie tylko na zajęciach przedmiotowych, ale również wykładowych i warsztatowych. W spotkaniu medialnym uczestniczyli m.in. przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji – starszy sierżant  Marcin Kozakiewicz i młodszy aspirant Sylwia Jaworowska.

Przybliżyli oni słuchaczom problem cyberprzemocy, powołując się na statystyki obrazujące skalę problemu wśród młodzieży. W dalszej części prelekcji uczniowie wysłuchali wykładu na temat netoholizmu zaprezentowanego przez panią Karolinę Lipską, studentkę Zakładu Socjologii w Państwowej Szkole Wyższej w Białej Podlaskiej. Prelegentka, powołując się na ciekawe przykłady z codziennego życia, przekonywała, że w sieci nikt nie jest anonimowy, a każda, nawet najdrobniejsza „rzecz” umieszczona w internecie, pozostawia po sobie trwały ślad. Następnie, młodzież miała okazję obejrzeć prezentację na temat najpopularniejszych zjawisk w internecie autorstwa Szymona Andrzejewskiego i Huberta Popławskiego, uczniów klasy 1Ti (technik informatyk). Uzupełnieniem prezentacji była wypowiedź prowadzącego Konferencję, Szymona Andrzejewskiego, który omówił przejawy cyberbullyingu, flamingu i przedstawił mechanizmy działania współczesnych fake newsów.

Spotkanie było okazją do wręczenia nagród osobom, które zostały wyróżnione w konkursie medialnym. Spośród 17 uczniów z klas pierwszych, którzy wzięli udział w kolejnej edycji konkursowych zmagań, jury  wyłoniło 3 zwycięzców:

I miejsce: Szymon Andrzejewski; kl. ITi

II miejsce: Wiktoria Noskowicz, kl. ITi

III miejsce: Klaudia Iwaniuk; kl. ITg

          Uczestnicy konferencji udowodnili, że formy wirtualnej komunikacji są coraz bardziej popularne i zyskują coraz więcej zwolenników.  Internautą można nazwać już co drugiego człowieka na ziemi (to ponad 4 miliardy ludzi). Stąd niezwykle ważnym wyzwaniem naszych czasów jest kształtowanie odpowiednich postaw dotyczących rozsądnego i świadomego korzystania z internetowych komunikatorów.

Zdjęcia: Zuzanna Jankowska, Szkolne Koło Fotograficzne KADR

Zdjęcia: RoadioBiper.info