img 20190325 142146Pytanie, jak skutecznie się uczyć i co zrobić, by po intensywnym wysiłku psychicznym zregenerować nasz umysł, zadaje sobie wielu tegorocznych maturzystów. Wśród nich znaleźli się również uczniowie kl. 4 Ti, którzy odkryli  alternatywny sposób na przysłowiowe odmóżdżenie.

Z pomocą przyszły im zajęcia z historii i społeczeństwa zorganizowane w bialskiej Bibliotece Pedagogicznej. Tematyka lekcji - „Science fiction dla każdego”.  Uczestnicy spotkania poczuli  wprawdzie na początku, że znajdują się w Jądrze ciemności, ale szybko przeszli przez fazę Matrix by stać się uczestnikami  Gwiezdnych Wojen  oraz Igrzysk Śmierci, aby chwilę później zatrzymać się w Roku 1984. A wszystko to dzięki literaturze i filmom z gatunku SF.

Przy okazji zgłębiania kolejnych kręgów wtajemniczenia w świat SF odkryli, czym są space opery, powieści międzyplanetarne oraz kim jest cyberpunk czy post człowiek. Zgodnie przyznali, że nie chcieliby,  aby ziściła się wizja świata dystopii oraz by nastąpiła całkowita dehumanizacja rodzaju  ludzkiego.

Dzięki  międzygalaktycznemu  oderwaniu się od rzeczywistości  umysły maturzystów uwolniły się  choć na chwilę od przedmaturalnego obciążenia. Ale uwaga: jak zaznaczyła prowadząca zajęcia – nie każdy podgatunek SF jest dla każdego i nie każdy przyniesie oczekiwane odprężenie.