foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tel. (0-83) 341-67-87
sekretariat@zsz1.edu.pl

img 20190510 135647Jest taki niezwykły zakątek na Polesiu Lubelskim,
gdzie czas jakby zatrzymał się w miejscu.
Tutaj możesz znaleźć odpowiedzi na pytania:
skąd pochodzę, kim jestem, co chcę zostawić po sobie następnym

pokoleniom.....

            10 maja młodzież z klas kształcących się na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyła w wycieczce do Krainy Rumianku. Wyjazd był formą podziękowania za zaangażowanie uczniów podczas tegorocznej edycji projektu KUCHNIA ŁĄCZY POKOLENIA – „Potrawy na przednówku”, który odbył się w naszej szkole 29 marca 2019 r.

            Ośrodek Edukacji Regionalnej im. Janusza Bilkiewicza w Hołownie - Kraina Rumianku to miejsce niezwykłe, w którym dzieci, młodzież oraz dorośli mogą zobaczyć, jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie. Wszystko to tworzy niesamowitą scenerię polskiej wsi, gdzie dawne obyczaje są wciąż żywe. Jest to miejsce, w którym możemy odpocząć od codziennego zgiełku, oddając się takim czynnościom, jak chociażby wypiek chleba, tkanie płótna, lepienie garnków z gliny, czy zbieranie ziół „na smutek i serca bolenie”. Wędrując cichym rankiem wśród łanów rumianku możemy doświadczyć tam spokoju i ukojenia. Wieczorem na każdego z odwiedzających czeka ognisko lub relaks w saunie. Wśród oferty ośrodka znajdziemy między innymi:

- warsztaty etnograficzne i rękodzielnicze

- zielone szkoły i turnusy wakacyjne

- wizyty studyjne

- spotkanie integracyjne

- spotkania okolicznościowe

- weekendy dla rodzin

- poczęstunek potrawami regionalnymi

            Podczas wyjazdu młodzież miała możliwość zwiedzenia osady w której znajdują się między innymi pracownie etnograficzne i rękodzielnicze, suszarnia ziół, stodoła do zabaw i tańców, wiejskie SPA w zabytkowym spichlerzu i wiele innych obiektów.

            Ponadto uczestnicy wyjazdu wzięli udział w warsztatach rękodzielniczych „Piernikowe obrazki” w czasie których pracownicy Krainy Rumianku opowiadali o sposobach kultywowania tradycji wypieku pierników i znaczeniu sporządzania tego smakołyku na dworach szlacheckich i w chłopskich domach.

            Uczestnicy wycieczki wzięli udział w grze terenowej „Wyprawa po skarb” w czasie której odnaleźli dwanaście ławeczek symbolizujących poszczególne miesiące. Przy każdej ławeczce znajdowała się skrytka zamknięta na kłódkę z informacją o miejscu położenia kluczyka do kolejnej kłódki. Gdy znaleźliśmy wszystkie klucze i otworzyliśmy wszystkie kłódki, zdobyliśmy skarb z nagrodą. W czasie gry przemieszczaliśmy się drabiniastym wozem, co było dodatkową atrakcją. 

            Zwieńczeniem naszego pobytu było ognisko przy którym upiekliśmy kiełbaski oraz ogrzaliśmy się.

            Serdecznie dziękujemy p. Anieli Halczuk – Prezes fundacji „Korzenie i Skrzydła” oraz pracownikom Krainy Rumianku,  którzy uatrakcyjnili nasz pobyt.

Opiekunami wycieczki były: p. A. Przywuska i p. M. Przywuska.

Szukaj

Serwisy

rdk

ekonomiksu

doradztwo

arsmusplus

dze1

pl1

tv1

bip1

kadr1

uks1

wsz1

int1

moodle1

kul1

ki2

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Logowanie