img 20190510 135647Jest taki niezwykły zakątek na Polesiu Lubelskim,
gdzie czas jakby zatrzymał się w miejscu.
Tutaj możesz znaleźć odpowiedzi na pytania:
skąd pochodzę, kim jestem, co chcę zostawić po sobie następnym

pokoleniom.....

            10 maja młodzież z klas kształcących się na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyła w wycieczce do Krainy Rumianku. Wyjazd był formą podziękowania za zaangażowanie uczniów podczas tegorocznej edycji projektu KUCHNIA ŁĄCZY POKOLENIA – „Potrawy na przednówku”, który odbył się w naszej szkole 29 marca 2019 r.

            Ośrodek Edukacji Regionalnej im. Janusza Bilkiewicza w Hołownie - Kraina Rumianku to miejsce niezwykłe, w którym dzieci, młodzież oraz dorośli mogą zobaczyć, jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie. Wszystko to tworzy niesamowitą scenerię polskiej wsi, gdzie dawne obyczaje są wciąż żywe. Jest to miejsce, w którym możemy odpocząć od codziennego zgiełku, oddając się takim czynnościom, jak chociażby wypiek chleba, tkanie płótna, lepienie garnków z gliny, czy zbieranie ziół „na smutek i serca bolenie”. Wędrując cichym rankiem wśród łanów rumianku możemy doświadczyć tam spokoju i ukojenia. Wieczorem na każdego z odwiedzających czeka ognisko lub relaks w saunie. Wśród oferty ośrodka znajdziemy między innymi:

- warsztaty etnograficzne i rękodzielnicze

- zielone szkoły i turnusy wakacyjne

- wizyty studyjne

- spotkanie integracyjne

- spotkania okolicznościowe

- weekendy dla rodzin

- poczęstunek potrawami regionalnymi

            Podczas wyjazdu młodzież miała możliwość zwiedzenia osady w której znajdują się między innymi pracownie etnograficzne i rękodzielnicze, suszarnia ziół, stodoła do zabaw i tańców, wiejskie SPA w zabytkowym spichlerzu i wiele innych obiektów.

            Ponadto uczestnicy wyjazdu wzięli udział w warsztatach rękodzielniczych „Piernikowe obrazki” w czasie których pracownicy Krainy Rumianku opowiadali o sposobach kultywowania tradycji wypieku pierników i znaczeniu sporządzania tego smakołyku na dworach szlacheckich i w chłopskich domach.

            Uczestnicy wycieczki wzięli udział w grze terenowej „Wyprawa po skarb” w czasie której odnaleźli dwanaście ławeczek symbolizujących poszczególne miesiące. Przy każdej ławeczce znajdowała się skrytka zamknięta na kłódkę z informacją o miejscu położenia kluczyka do kolejnej kłódki. Gdy znaleźliśmy wszystkie klucze i otworzyliśmy wszystkie kłódki, zdobyliśmy skarb z nagrodą. W czasie gry przemieszczaliśmy się drabiniastym wozem, co było dodatkową atrakcją. 

            Zwieńczeniem naszego pobytu było ognisko przy którym upiekliśmy kiełbaski oraz ogrzaliśmy się.

            Serdecznie dziękujemy p. Anieli Halczuk – Prezes fundacji „Korzenie i Skrzydła” oraz pracownikom Krainy Rumianku,  którzy uatrakcyjnili nasz pobyt.

Opiekunami wycieczki były: p. A. Przywuska i p. M. Przywuska.