70681302 1321549794675229 1690303620794286080 nW dniach 24 - 25 października, uczniowie klas maturalnych udali się na pielgrzymkę, która w tym roku różniła się od dotychczasowych. Program pielgrzymki był wzbogacony o wizytę w Krakowie, Łagiewnikach, Kalwarii Zebrzydowskiej i Oświęcimiu. Miejscem docelowym była Częstochowa.

Pierwszego dnia wraz z opiekunami - ks. Tomaszem Sałasińskim, Agnieszką Brodacką - Hordejuk oraz Jolantą Król odwiedziliśmy Kraków - Wawel i groby władców polskich oraz pary prezydenckiej – śp. Marii i Lecha Kaczyńskich. Następnie udaliśmy się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia  w Łagiewnikach. Mieliśmy okazję pomodlić się przy relikwiach św. Siostry Faustyny Kowalskiej, obejrzeliśmy także panoramę Krakowa z tarasu widokowego na wieży. Po dniu pełnym wrażeń, udaliśmy się na nocleg  do Wieliczki.

Następnego dnia, po śniadaniu, pojechaliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej, która położona jest w malowniczym Pogórzu Makowskim. Kalwaria Zebrzydowska to nie tylko kościół i klasztor, ale również zespół kaplic i kościołów dróżkowych oraz piękny park krajobrazowy. Zwiedziliśmy Klasztor Ojców Bernardynów, poznaliśmy jego historię i zwyczaje. Dowiedzieliśmy się, że jego powstanie zawdzięcza się Mikołajowi Zebrzydowskiemu, który w 1602 r. ufundował klasztor i kalwarię. Trzeba pamiętać, że bardzo częstym gościem klasztoru był Karol Wojtyła, a później Papież Jan Paweł II. Następnie udaliśmy się na Mszę Świętą do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Zebrzydowskiej, gdzie ks. Tomasz celebrował Mszę Świętą w intencji
pomyślnego zdania egzaminu maturalnego. Kolejnym etapem naszej pielgrzymki była Droga Krzyżowa, która wiodła nas przez pięknie położone
w górach, stacje Drogi Krzyżowej. Bardzo wzruszający i pełen refleksji był moment powrotu z Drogi Krzyżowej, który odbyliśmy w ciszy. Mieliśmy czas na własne przemyślenia, a przy okazji podziwianie pięknych, górskich widoków.

Następnie wyruszyliśmy do Oświęcimia, aby zwiedzić obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau, gdzie naziści wymordowali tysiące ludzi, przez co stworzyli piekło na ziemi. Przewodnik powtarzał nam, że trzeba pamiętać o Oświęcimiu, aby ta historia nigdy więcej się nie powtórzyła. Następnie udaliśmy się do oddalonego o około 3 km Birkenau - obozu o powierzchni 140 ha, otoczonego drutem kolczastym, aby zobaczyć w jak nieludzkich warunkach przetrzymywano ludzi, którzy byli narzędziem do pracy w rękach nazistów. Pozbywano ich godności i człowieczeństwa. Była to dla nas lekcja historii, której długo nie zapomnimy.

Później udaliśmy się do Częstochowy na Jasną Górę. Tam mieliśmy okazję czuwać w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, której zawierzyliśmy siebie oraz modliliśmy się o pomyślne zdanie egzaminu maturalego. Braliśmy udział w Apelu Jasnogórskim, który był transmitowany przez TV Trwam. Niektórzy z nas mieli okazję bezpośrednio włączyć się
w modlitwę różańcową. Po czuwaniu i Apelu udaliśmy się w drogę powrotną
do naszych domów.

Ks. Tomasz Sałasiński