20191204 1156284 grudnia w naszej szkole miało miejsce spotkanie z policjantem ,który zaprezentował wykład na temat handlu ludźmi.

Choć do wakacji jeszcze bardzo daleko, już teraz warto rozmawiać o zagrożeniach związanych z wakacyjnymi wyjazdami w poszukiwaniu pracy za  granicą. Decydując się na pracę poza granicami naszego kraju trzeba wiedzieć, że niezależnie od sytuacji, nikt nie ma prawa nas więzić i przetrzymywać lub zmuszać do czegokolwiek. Oferta pracy czy zarobki początkowo wydają się być bardzo atrakcyjne, co przekonuje młodych ludzi. Niekiedy zdarza się, że wakacyjna przygoda przeradza się w koszmar. Policjant zauważył, że wielu takich sytuacji można było uniknąć zachowując zdrowy rozsądek i rozwagę.

Młodzież otrzymała też kilka praktycznych rad jak to, że trzeba upewnić się czy pracodawca istnieje w rzeczywistości, należy sprawdzić ofertę i pośrednika w rejestrze KRAZ, dokładnie przeczytać wszystkie dokumenty, zaufanym osobom warto zostawić przed wyjazdem kserokopie wszystkich zabieranych dokumentów oraz adres, pod którym zamierzamy przebywać, ustalić częstotliwość telefonowania oraz tzw. „ hasło ratunkowe”.

Poruszony temat cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, co potwierdziła krótka, ale rzeczowa dyskusja. Mamy nadzieję, że profesjonalne przeprowadzenie zajęć przyczyni się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród młodzieży. Uczniowie podziękowali prowadzącemu za wartościową i interesującą prelekcję, zapewniając, że wynieśli z niej wiele cennych informacji.

Spotkanie zostało zaaranżowane przez p. A. Klebaniuk- Szołonik i W. Kuliczankę.