zdjciuszko_812 marca dobiegła końca kampania społeczna pt: „Nietolerancja", która była częścią realizowanego przez naszą szkołę projektu „ Społeczeństwo obywatelskie w obiektywie".

Galeria zdjęć

Tydzień walki z nietolerancją, tę akcję przeprowadzono wśród młodzieży bialskich szkół.
Celem przedsięwzięcia było przede wszystkim zdiagnozowanie powodów, dla których młodzi ludzie są nietolerancyjni, ale też sprawdzenie czy w ogóle rozumieją sens bycia tolerancyjnym wobec odmienności innych ludzi.
Spotkaniom w szkołach oraz debacie na temat, czy warto w XXI wieku być osobą tolerancyjną towarzyszył specjalnie przygotowany film pt: „ Rozejrzyj się ... (wokół siebie)". Po projekcji każdy mógł włączyć się do dyskusji i wypowiedzieć własne zdanie na temat najczęstszych przypadków dyskryminacji i reakcji otoczenia na to zjawisko.
Dla samych uczestników projektu najcenniejsze okazały się wyniki przeprowadzonej ankiety, która pokazała, że:
  • 90% badanych jest tolerancyjna
  • 73 % uważa, że w jego otoczeniu występuje dyskryminacja
  • 58 % twierdzi, że Polacy są rasistami
  • 16 % wie jaki dokument reguluje prawo do własnej odmienności czy to religijnej, czy rasowej
  • taki sam procent badanych wie, że obchodzony jest dzień tolerancji [16 XI] i walki z nietolerancją [21 III]

Serdecznie dziękujemy dyrekcji szkół, w których mogła odbyć się nasza akcja, Dziękujemy też samym uczestnikom spotkań oraz warsztatów. Bez was kampania nie zostałaby zrealizowana.

Po więcej informacji o projekcie, jego przebiegu i realizacji odsyłam na stronę www.wokolsiebie.pl.
Tam też już wkrótce można będzie obejrzeć film przygotowany przez młodzież.