foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tel. (0-83) 341-67-87
sekretariat@zsz1.edu.pl

      Graficzka 1Planet4All 1Początek roku to już tradycyjnie czas podsumowań wydarzeń z ostatnich 12 miesięcy. Uczestnicy projektu " 1 Planet 4 All - razem dla klimatu"  dokonali również takiego podsumowania w celu przedstawienia wkładu włożonego w realizację projektu w okresie pandemii. Zestawienie objęło działania grupy jakie były podejmowane od września 2020 r. do stycznia 2021 r.

I tak oto projekt przedstawia się w liczbach:

1595 - liczba odsłon artykułów na szkolnej stronie

97 – to liczba polubień redakcyjnej strony

 

46 – to liczba zamieszczonych postów na FB redakcyjnym

44 – to liczba koleżanek i kolegów z naszej szkoły, które wzięły udział w Nocy dziennikarzy/ dziennikarek

10 – to liczba ambasadorów projektu, którzy podjęli się jego realizacji

9 – to liczba ambasadorek projektu

8 – to liczba wykonanych działań w projekcie

7 – to liczba przeprowadzonych wywiadów

6 – to liczba artykułów zamieszczonych na szkolnej stronie

5 – to liczba dni  Internetowego Festiwalu, w którym braliśmy udział

3 – to liczba informacji zamieszczonych o naszych działaniach ( 1 Tygodnik „ Podlasianin”,

2 FB Edukacji Globalnej i Ekologicznej CEO), to również liczba lekcji przeprowadzonych przez opiekunów projektu na temat zachodzących zmian klimatycznych

2 – to liczba opiekunów projektu

1 – to liczba za którą stoi – 1 męski ambasador projektu, 1 szkolny koordynator projektu, 1 redakcja dziennikarska „ O klimat dbajmy i Ziemi pomagajmy”, 1 spotkanie z uczestnikami projektu ze               SP nr 43 w Lublinie, 1 artykuł końcowy do lektury którego zapraszamy poniżej.

 

WPŁYW KLIMATU NA ROLNICTWO OCZAMI MŁODZIEŻY

 

  W ramach projektu, jako zespół składający się z dziewięciu uczennic i jednego ucznia stworzyliśmy szkolną redakcję ,,O klimat dbajmy i Ziemi pomagajmy’’.

  Celem naszej redakcji stało się przekazanie szerszej grupie społeczności informacji o tym, jak wielki wpływ mamy na to co nas otacza. Nasza grupa, po przez swoje działania  starała się pokazać, że to od nas zależy los planety i środowiska, w którym żyjemy.

  Ważnym krokiem podjętym przez redakcję było napisanie poniższego tekstu dotyczącego wpływu klimatu na rolnictwo w województwie lubelskim i w powiecie bialskim.

 Ponieważ to rolnictwo jest podstawą gospodarki naszego województwa, powiatu i gminy.

80% ludności powiatu bialskiego zamieszkuje tereny wiejskie a 64 % powierzchni gminy zajmują użytki rolne. Rolnictwo zatem jest podstawą działalności gospodarczej mieszkańców naszego regionu. Ma to więc ogromne znaczenie zarówno dla ludzi jak i klimatu. Bo to od nas zależy czy będziemy niszczyć klimat, a tym samym siebie, czy jednak wesprzemy planetę.

 Na 18 125 gospodarstw rolnych ogółem, aż 18 100 stanowiły indywidualne gospodarstwa rolne. Głównie uprawiane jest żyto, owies oraz pszenżyto ozime. W dużej mierze o wysokości upraw rolnych decydują między innymi temperatura powietrza, ilość i rozkład opadów atmosferycznych oraz nasłonecznienie. Najlepszy klimat dla rolnictwa znajduje się w południowo-zachodniej części województwa, natomiast najgorszy na północno-wschodniej, w której znajduje się powiat bialski.          

    Rolnicy na naszym terenie ciągle mierzą się z przeciwnościami. Złe gleby - w powiecie bialskim przeważają gleby o niskich klasach. Dominują te klasy IV i V, które łącznie z glebami klasy VI zajmują ponad 80% powierzchni gruntów ornych, co w połączeniu z coraz częstszymi suszami obniża jakość i wysokość plonów.

  Redakcja przeprowadziła kilka wywiadów z osobami zajmującymi się rolnictwem na terenie województwa lubelskiego oraz powiatu bialskiego. Zapytaliśmy między innymi o wpływ klimatu na  uprawy. Pan Ireneusz Sidoruk- właściciel małego gospodarstwa rolnego ze wsi Ossówka potwierdził obawy związane ze skutkami suszy wpływającej na niską wydajność zebranych plonów oraz, że w przyszłości prowadzenie gospodarstwa może stać się mało opłacalne. W swej wypowiedzi porusza również temat strat, jakie poniósł podczas ostatniej suszy – wyniosły one aż 30% zbiorów.   Gwałtowne opady deszczu i gradu pojawiające się w ostatnich czasach również doprowadziły do wymoknięcia zbóż czego skutkiem były opóźnione zbiory. Pan Ireneusz poinformował nas także o rekompensatach jakie rolnicy otrzymują w postaci tzw. Odszkodowania suszowego, które jednak nie pokrywają strat i kosztów zainwestowanych w produkcję roślinną oraz zwierzęcą w jego gospodarstwie. Utwierdził nas w przekonaniu, że w dzisiejszych czasach  bardzo ciężko jest prowadzić gospodarstwo rolne. Ceny paliw, maszyn rolniczych czy koszty utrzymania poszły w górę a prowadzenie gospodarstwa wiąże się z brakiem czasu i wielką odpowiedzialnością.

,,Prowadzenie małych gospodarstw nie nastawionych na sprzedaż hurtową w dzisiejszych czasach nie jest opłacalne, ponieważ wymaga to zbyt dużych nakładów pracy’’ - wspomina Pan Ireneusz w wywiadzie. Ale jak zauważa Pan Marek Miroński nie stanie się to przyczyną likwidacji gospodarstw, bo „każdy będzie starał się o utrzymanie swojej gospodarki na takim poziomie na jaki będzie go stać”.

  Możemy wprowadzić pewne zmiany, aby polepszyć klimat. Taką działalnością jest na przykład uruchomienie nitki kanału odejścia Jazu Augustówka w gminie Drelów na Lubelszczyźnie, który retencjonuje wodę w Kanale Wieprz-Krzna. System ten nawadnia 500 hektarów okolicznych pól.

  Innym działaniem wspomagania klimatu jest unikanie nawozów mineralnych i zastąpienie ich nawozami naturalnymi, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych (głównie metanu i podtlenku azotu). Podstawową zaletą nawozów naturalnych jest fakt, że w odróżnieniu od nawozów mineralnych zawierają praktycznie wszystkie składniki pokarmowe konieczne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin.

  Następną rzeczą jest po prostu kupowanie warzyw i owoców u lokalnych dostawców – rolników, nie tylko po to by ich wesprzeć, ale po to by zmniejszyć zużycie CO2 przy transporcie z dalekich regionów. Ten wątek został poruszony przez Panią Anitą Kamińską, właścicielkę sklepu ,,Zieleniak u Anity”, która współpracuje m. in. Z SOKARNIĄ Podlaską z Komarno Kolonia. SOKARNIA od pokoleń wytwarza naturalne soki tłoczone. Nasza rozmówczyni podkreśliła, że z roku na rok przybywa ludzi chcących kupować produkty dostarczane bezpośrednio od lokalnych producentów, ze sprawdzonych źródeł. Wspomina także o tym jak dobre dla nas jest wprowadzenie do diety ekologicznych produktów nie zawierających konserwantów. Żywność taka jest dobrym zamiennikiem powszechnie dostępnych ,,ulepszonych produktów”. Warto więc znaleźć zaufane źródło warzyw, owoców, aby wspomóc nie tylko rolników ale i własne zdrowie oraz klimat.

  Obserwując jak ciężko pracują rolnicy, z jakimi problemami i przeciwnościami  muszą się zmagać w związku z nieustannie zmieniającym się klimatem oraz jak często ich praca idzie na marne powinniśmy  wspólnie zmotywować się do tego, aby zadbać o klimat a tym samym wspomóc gospodarkę nie tylko w naszym regionie ale i kraju.

  Przez drobne rzeczy takie jak, np. używanie toreb wielokrotnego użytku, nie marnowanie żywności, wody czy jazdę do pracy rowerem zamiast samochodem, oczywiście w miarę możliwości możemy zwolnić tempo zachodzących zmian. Drobne działania jakie zdecydujemy się podjąć w życiu codziennym i małe zmiany w naszych nawykach mogą zdziałać wiele. Jeśli tylko w te zmiany zaangażuje się każdy z nas, do czego gorąco zachęca nasza Redakcja. Wspólnie możemy zrobić wiele dobrego dla siebie i naszej planety.

źródła:

  • wywiady własne
  • Strategia Rozwoju Powiatu Bialskiego na lata 2018-2026 – Załącznik do uchwały Nr VI/38/ 2018 Rady Powiatu w Białej Podlaskiej z dn. 28 lutego 2019 r.
  • Powszechny Spis Rolny z 2010 r., Główny Urząd statystyczny

 

Graficzka 1Planet4All 1

Szukaj

Serwisy

rdk

ekonomiksu

doradztwo

arsmusplus

dze1

pl1

tv1

bip1

kadr1

uks1

wsz1

int1

moodle1

kul1

ki2

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz