Święta,
I znowu nadejdą święta.
Dom roziskrzy się śmiechem i radością.
Do drzwi zapukają dawno niewidziani,
kuchnię rozgrzeją zapachy,
A świerkowe tchnienie wniknie w każdy zakamarek.
Czekamy na ten czas cały rok.
Nacieszmy się więc nim do syta.

Boże Narodzenie to czas szczególny, wyjątkowy okres w roku, który przywraca radość i nadzieję, ale jednocześnie zmusza do zadumy, refleksji, przywołuje w pamięci wspomnienia z dzieciństwa... W jaki sposób spędzamy te święta? Czym tak naprawdę dla nas są? Rodzinną tradycją, odpoczynkiem po trudach dnia codziennego,a może tylko sentymentalnym przeżyciem, owianym tanim, pozbawionym religijnej głębi wzruszeniem?

Na te i inne nurtujące nas pytania próbowała odpowiedzieć p. Dorota Bojarczuk- Dziurda- pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Białej Podlaskiej, którą zaprosiła p. Anna Klebaniuk-Szołonik. Spotkanie odbyło się 16 grudnia, a uczestniczyły w nim klasy: 1g TP oraz 3 m TP. Prelegentka wyjaśniła i poszerzyła naszą wiedzę dotyczącą symboli i tradycji Bożego Narodzenia.

Okazało się, że ludowy, przedchrześcijański rodowód wielu zwyczajów sprawia, że w sposobach obchodzenia Bożego Narodzenia mieszają się symbole religijne i pogańskie przesądy. Dodatkowym atutem wykładu było przywołanie wybranych zwyczajów kultywowanych w domu rodzinnym Pani Bojarczuk- Dziurdy.

Uczniowie również chętnie wskazywali na różnorodność obrzędów i tradycji, które są im bardzo znane np. 12 potraw wigilijnych, ubieranie choinki czy położenie sianka pod obrusem oraz kolędowanie. Spotkanie odbyło się w ciepłej atmosferze i wprowadziło nas w klimat Świąt Bożego Narodzenia.

Na zakończenie wszyscy wspólnie  zaśpiewali  kolędę „Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Trudno było chyba o bardziej symboliczny i podniosły finał tego niezwykle udanego spotkania.