277280433 945399912841505 7519847604785934566 nW dniach 26 i 27 marca bieżącego roku, uczniowie klasy IV na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyli w szkoleniu „Kuchnia molekularna” realizowanym w ramach projektu „Kompetencje zawodowe – szansą na lepsze jutro – II edycja” współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Kuchnia molekularna nazywana jest również kuchnią kreatywną.

W XX wieku fizyka, chemia i gastronomia połączyły swe siły, czego owocem jest właśnie awangardowa, szokująca, ale jednocześnie zachwycająca kuchnia molekularna. Celem jest otrzymanie czystych smaków nietypowymi sposobami i często w bardzo zaskakujących zestawieniach. W kuchni kreatywnej możemy znaleźć np. kawior o smaku pomarańczy czy makaron z zielonej herbaty.

Termin kuchnia molekularna często błędnie kojarzony jest z żywnością, która niewiele ma wspólnego z naturalnym pożywieniem. Otóż nic bardziej mylnego. Ogromną zaletą tej kuchni jest właśnie to, że bazuje ona wyłącznie na produktach naturalnych, które występują w przyrodzie. Daje początek nowej sztuce kulinarnej, która z każdym dniem zyskuje coraz większą popularność.

W programie szkolenia znalazły się następujące zagadnienia:

- Zarys historii kuchni molekularnej.

- Techniki Sous Vide – wolne gotowanie.

- Dekonstrukcja – nowoczesne formy klasycznych dań.

- Ciekły azot i suchy lód – zastosowanie chłodzenia w przygotowywaniu dań.

- Emulgacja – łączenie substancji niejednorodnych.

- Zagęszczanie – sosy, zawiesiny, wykorzystanie m.in. ksantyny, maltodekstryny

- Sferyfikacja – przygotowanie kawioru warzywnego

- Żelowanie – galaretki wykorzystanie m.in. agaru czy pektyny.