img 20220406 125151W kwietniu i maju odbyły się kolejne szkolenia dla młodzieży i nauczycieli z „Kuchni molekularnej” realizowane w ramach projektu „Kompetencje zawodowe – szansą na lepsze jutro – II edycja” nr RPLU.12.04.00-06-0065/18 współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Kuchnia molekularna to termin, który w ostatnich latach staje się coraz bardziej znany. Z niszowego sposobu gotowania, dostępnego tylko dla niektórych szefów kuchni i ich odbiorców, stał się istnym trendem, coraz szerzej ogarniającym swoim zasięgiem kuchnie świata. Podczas zajęć każdy z uczestników mógł szkolić swoje umiejętności łącząc gastronomię z nauką. Przygotowane zostały wyjątkowe potrawy przy użyciu technik i sprzętów dawniej używanych przez naukowców a nie kucharzy. Kucharz stosujący tego typu techniki to także naukowiec i artysta.

 

Podczas zajęć zostały przygotowane następujące potrawy:

- kurczak sous-vide z czerwona soczewicą, sosem miętowym i karmelizowanymi truskawkami,

- dorsz sous-vide na sałatce z flambirowanych buraków w towarzystwie musu marchewkowego i pudru oliwkowego,

- łosoś sous-vide z szparagami sosem holenderskim i chipsem bekonowym,

- pierś z kaczki sous-vide aromatyzowana dymem czereśniowym na musie z dyni z sosem z czerwonej porzeczki i karmelizowaną śliwką,

- lody czekoladowe (mrożone suchym lodem),

- sorbet awokado z nutą limonki (mrożony suchym lodem),

- pianka marchwiowa z kawiorem pomarańczowym,

- makaron z zielonej herbaty na musie owocowo-jogurtowym,

- tiramisu w nowoczesnej odsłonie,

- szarlotka z bezą i waniliową gąbką.