20220919 11582819 września grupa 34 uczniów z klas czwartych pod opieką dwóch nauczycieli wyruszyła na  62 pokazy fizyczne organizowane corocznie przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Ideą przygotowywanych przez pracowników dydaktycznych uczelni eksperymentów jest popularyzacja nauk przyrodniczych i pomoc w ich nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, a zarazem interesujących doświadczeń. Prowadzący warsztaty, wykorzystując bogate zaplecze techniczne uniwesytetu, tym razem również, w bardzo atrakcyjny sposób przedstawili najważniejsze zagadnienia z poszczególnych działów fizyki - „Elektrostatyka”, „Światło i oko”, „Płyny” i „Ruch obrotowy”

Pokazy, jak co roku, były niezwykle widowiskowe i wzbudziły ciekawość wśród młodzieży. Uczniowie mieli okazję nie tylko podziwiać efektowne doświadczenia, ale też mogli brać w nich czynny udział. Pokazane eksperymenty miały praktyczne odniesienia do naszego codziennego życia.

Przed pokazami uczestnicy wycieczki mieli czas na zgłębianie swojej wiedzy historycznej związanej z Lublinem, zwiedzając Państwowe Muzeum na Majdanku, które powstało w listopadzie 1944 roku na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Czwartoklasiści zapoznali się z historią tego miejsca, zwiedzili baraki, łaźnię, krematorium oraz komorę gazową. Oddali hołd poległym, których prochy zostały złożone w sarkofagu w centralnym miejscu obozu. Wizyta na Majdanku skłoniła do głębszych refleksji i wywarła na zwiedzających niezapomniane wrażenie. Były to z pewnością przeżycia, które na długo zapadną w pamięci zwłaszcza tych, którzy po raz pierwszy odwiedzili to miejsce.