320174940 628001015767062 5750392107155435993 n16 grudnia b.r w Centrum Transferu Wiedzy przy KUL -u odbył się drugi etap IX edycji Interdyscyplinarnej Olimpiady Wiedzy o Mediach. Celem konkursu, zorganizowanego z inicjatywy uczelni z całego kraju, jest popularyzacja wiedzy z zakresu nauki o mediach oraz promocja edukacji medialnej.

            Do pierwszego etapu zmagań konkursowych przystąpiły 3 osoby z naszej szkoły - Michalina Gałecka (1Tg), Dominika Nieścioruk (4pTP), Bartosz Buszczyński- Żuk (4pTP). Zadaniem uczniów było zredagowanie eseju na jeden spośród podanych tematów:

  • Odpowiedzialność za słowo w czasach mediów społecznościowych.
  • Rola mediów w relacjonowaniu tematów trudnych (np. wojna, pandemia).
  • Prawda i fikcja w przekazach medialnych.
  • Współczesne media jako czwarta władza.
  • Język w mediach, media w języku.

            Drugi etap olimpiady, do którego zakwalifikowała się Dominika, polegał na napisaniu testu z dziedziny współczesnych mediów, historii ich powstania oraz funkcji, jaką pełnią. Poziom tegorocznych zmagań był niezwykle wysoki, nie tylko z uwagi na ich interdyscyplinarność, ale przede wszystkim na umiejętność kojarzenia faktów historycznych z najważniejszymi wydarzeniami związanymi z rozwojem edukacji medialnej.

            Wizyta w lubelskiej uczelni była również okazją do spotkania z absolwentką Ekonomika, studentką 3 roku Dziennikarstwa – Edytą Skrzypczak, która opowiedziała nam o swojej przygodzie związanej z pracą w studium nagraniowym i licznych inicjatywach medialnych podejmowanych przez Koło Studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.