foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tel. (0-83) 341-67-87
sekretariat@zsz1.edu.pl

12 wynikDnia 22 kwietnia 2024 roku młodzież z klas 1 – 4tk, o profilu Architektura Krajobrazu wzięła udział w seminarium w Akademii Bialskiej. Seminarium zostało zorganizowane przez Studenckie Koło Naukowe PAK, przy oczywistym silnym wsparciu Zakładu Architektury Krajobrazu na Wydziale Nauk Technicznych w Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Data wydarzenia pokryła się, nie przez przypadek, z Światowym Dniem Ziemi. Tematyka seminarium dotyczyła nurtów obecnych w projektowaniu terenów zieleni, które miałyby stworzyć miejsca bliższe naturze, nie obciążające i nie ingerujące w jej naturalne procesy, ale pozwalające złapać Ziemi oddech. Wykłady zostały przygotowane przez kadrę Zakładu Architektury Krajobrazu oraz zaproszonych gości.

Cykl rozpoczął prof. dr hab. inż. Antoni Marek Kosmala wykładem „Od projektowania ogrodów do planowania krajobrazu”, którym podkreślił znaczenie architektury krajobrazu jako dziedziny mającej wpływ na całokształt przestrzeni, w której żyjemy: od małych ogrodów po skwery, od parków po rozległe przestrzenie. Ta prelekcja, jak i pozostałe zwracała uwagę na rolę współczesnych architektów krajobrazu w odzyskiwaniu miejsc, wydawałoby się, już dla ludzi straconych: nieczynnych linii kolejowych, terminali, podwórek „ciemnych studni” przy kamienicach, zabetonowanych placów oraz odzyskiwaniu i magazynowaniu wody tworząc „miasta gąbki” i szukając „Sposobów retencji wody w miastach” - temat wykładu mgr. inż. arch. kraj. Patrycji Niemczuk.  Możliwości zaprojektowania małych przestrzeni w mieście, których znaczenie ciągle wzrasta wraz z brakiem miejsca na zieleń, ujęła w wykładzie „Ogrody kieszonkowe” dr inż. Joanna Nowacka – Zaborska. Rolę znaczenia natury w procesie projektowania i korzystania z naturalnych zasobów, a nie ciągłą walkę o wprowadzanie gatunków obcych podkreśliła w wykładzie „Naturalne zagospodarowanie terenów” mgr. inż. arch. kraj. Ewelina Szewczuk.

Całość seminarium przyświecała refleksja nad przyszłością natury w mieście, której trzeba stworzyć możliwości, by zechciała do nas przyjść (lub wrócić), a następnie pozwolić jej na nieco swobody, aby mogła kontynuować prace rozpoczęte przez architekta krajobrazu w budowaniu przestrzeni życia w zgodzie z naturą, również w codziennej rzeczywistości miejskiej.

Po zwyczajowej przerwie na kawę i ciastko, zorganizowanej przez Gospodarzy, młodzież wzięła udział w Quizie z nagrodami, w którym na podium kolejno stanęły: Łucja Gregor z 2tk, Małgorzata Kulikowska z 3tk i Weronika Stańczuk z 4tk.

W wydarzeniu młodzież z ZSZ nr 1 wspierały wychowawczynie: Katarzyna Kossowska, Marta Osiej, Joanna Żarkiewicz, Jolanta Jeleń.

Szukaj

Serwisy

logo warsztaty

internat

digischool

ekonomiksu

doradztwo

aktywna tablica

arsmusplus

dze1

pl1

tv1

bip1

kadr1

wsz1

int1

moodle1

ki2

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz