1 wynikLotnicza Akademia Wojskowa (LAW) czyli „Szkoła Orląt” w Dęblinie to uczelnia wojskowa wchodząca w skład Sił Powietrznych i kształcąca żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych dla potrzeb polskich Sił Zbrojnych a także personel lotniczy dla służb cywilnych.

Przy uczelni w 2011 r. powstało Muzeum Sił Powietrznych, którego misją jest upowszechnianie wartości historycznych związanych z dziejami i tradycją sił powietrznych, broni przeciwlotniczej, popularyzacja wiedzy o polskiej historii wojskowości oraz promowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Muzeum to największa placówka w regionie prezentująca zabytki techniki lotniczej oraz pamiątki związane z polskim lotnictwem wojskowym.

Dzięki organizatorom bialskiego konkursu pn. „Moje miasto wczoraj i dziś”, a szczególnie Stowarzyszeniu Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Biała Podlaska, w dn. 25 kwietnia 2024 r. czterech naszych kolegów (z klas 1a oraz 3p) oraz nauczyciel historii mogli zwiedzić Muzeum Sił Powietrznych, niektóre obiekty 4. Skrzydła Lotnictwa Szkoleniowego oraz pracownie LAW (zapoznając się z jej bogatą ofertę dydaktyczną dla studentów wojskowych i cywilnych na różnych kierunkach kształcenia).
Cała grupa miała także okazję obserwować na żywo przebieg uroczystości przekazania obowiązków dowódcy 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego.

W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki oddali hołd żołnierzom biorącym udział w ostatniej bitwie kampanii wrześniowej 1939 r. składając znicze pod pomnikiem gen. Franciszka Kleeberga w Kocku.