foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tel. (0-83) 341-67-87
sekretariat@zsz1.edu.pl

csc 3049Dnia 22. X. 2013 r. uczniowie kl. 2 Te, 3Tf oraz 4 Ti pod opieką nauczycieli historii p. Anny Gałązki i p.Jolanty Król wzięli udział w uroczystym otwarciu wystawy przygotowanej przez Muzeum Południowego Podlasia we współpracy z panem Markiem Bemem- wieloletnim dyrektorem Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego we Włodawie, obecnie kierownikiem oddziału Muzeum w Sobiborze oraz Prezesem Stowarzyszenia Upamiętniania Sobiboru. Galeria zdjęć

Wystawa zatytułowana „ Z popiołów Sobiboru" oraz prelekcja pana Marka Bema zbiegły się z 70 rocznicą wybuchu powstania w obozie sobiborskim, jaka przypada na 14. X . Po kilkuminutowym zrywie więźniów i ucieczce ok. 300 osób miejsce masowej zagłady 250 tys. Żydów przestało istnieć.
Jak podkreślał prelegent obóz ten był 1 z 4 obozów po Treblince, Chełmnie i Bełżcu nastawionych wyłącznie na masową produkcję śmierci. Więźniowie, którzy tam trafiali mieli go już nigdy żywi nie opuścić. Powód był 1 – pochodzenie żydowskie.
Autor wystawy zwracał uwagę na fakt, że więźniowie do końca nie wiedzieli co ich czeka bo Niemcy i więźniowie przeznaczeni do „opieki" nad nowoprzybyłymi starannie ukrywali swe zamiary. Dlatego istotne były pytania, które zadał pan Bem: co się musiało stać, że normalni, zwykli ludzie, mężowie, ojcowie jakimi były osoby pracujące w obozie dopuściły się takiej zbrodni?. Czy istnieje ryzyko, że historia może się powtórzyć?
Obecnie trwa walka o przywrócenie pamięci o tamtym miejscu i wydarzeniach, bo upływ czasu jak też starania Niemców bezpośrednio po powstaniu, doprowadziły do zatarcia śladów o miejscu zbrodni, którą zgotował człowiek człowiekowi.

Szukaj

Serwisy

logo warsztaty

internat

digischool

ekonomiksu

doradztwo

aktywna tablica

arsmusplus

dze1

pl1

tv1

bip1

kadr1

wsz1

int1

moodle1

ki2

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz