Grupa III (4 osoby)

Badanie atrakcyjności wód powierzchniowych gminy Biała Podlaska

Zadaniem grupy jest określenie stopnia atrakcyjności wód powierzchniowych poszczególnych komórek siatki kilometrowej mapy topograficznej gminy Biała Podlaska

Wykonanie zadania

Mapa atrakcyjności wód powierzchniowych

• Dla każdej komórki siatki kilometrowej mapy należy określić atrakcyjność wód powierzchniowych w punktowej skali od 0 do 6 pkt. Praca polega na przydzielaniu poszczególnym polom liczby punktów wynikających z przyjętej skali dla wielkości pokrycia wodami powierzchniowymi. Określanie stopnia pokrycia wodami powierzchniowymi odbywa się metodą „na oko" na podstawie mapy topograficznej gminy Biała Podlaska
  • Z racji małej ilości wód powierzchniowych na badanym obszarze przyjmuje się następujące przedziały wartości:

Pokrycie pola wodami (% pow.) l. punktów
0 - 1 0
2 - 25 1
Pow. 25 2
Obecność małej rzeki
dod. 1 pkt
Obecność dużej rzeki
dod. 2 pkt
Obecność ciekawych form terenu  np. starorzecza +1 za każde 3 obiekty

• W dalszej kolejności należy dokonać grupowania cech, określić stopień atrakcyjności i ustalić kolory (odcienie niebieskiego) dla poszczególnych przedziałów wartości np.
0 - 1 pkt - obszar mało atrakcyjny pod względem wód powierzchniowych (odcień najjaśniejszy)
2 - 3 pkt - obszar średnio atrakcyjny pod względem wód powierzchniowych
4 - 5 pkt - obszar atrakcyjny pod względem wód powierzchniowych
6 i więcej pkt - obszar bardzo atrakcyjny pod względem wód powierzchniowych (odcień najciemniejszy)
  • Kolejnym krokiem jest wykonanie mapy atrakcyjności wód powierzchniowych na podkładzie mapy topograficznej. Każde pole siatki kilometrowej zostaje zacieniowane odcieniem koloru niebieskiego odpowiadającym stopniowi atrakcyjności w przyjętej skali. Opisaną część zadania wykonuje 2 uczniów.

Analiza i interpretacja treści mapy

Na podstawie mapy należy dokonać analizy i interpretacji zróżnicowania przestrzennego atrakcyjności wód powierzchniowych. W opisie powinny zostać ujęte miejsce o najlepszych i najgorszych walorach z wyszczególnieniem czynników, które o tym zadecydowały. Analizy dokonuje 1 uczeń.

Prezentacja wyników pracy

Wybrany uczeń wykonuje prezentację Powerpoint i prezentuje wyniki pracy na forum klasy