Grupa IV (4 osoby)

Badanie atrakcyjności naturalnej szaty leśnej gminy Biała Podlaska

Zadaniem grupy jest określenie stopnia atrakcyjności poszczególnych komórek siatki kilometrowej mapy topograficznej gminy Biała Podlaska pod względem ilości lasów.

Wykonanie zadania

Mapa atrakcyjności terenu pod względem pokrycia lasami

• Dla każdej komórki siatki kilometrowej mapy należy określić atrakcyjność pod względem pokrycia powierzchniami leśnymi w punktowej skali od 0 do 6 pkt. Praca polega na przydzielaniu poszczególnym polom liczby punktów wynikających z przyjętej skali dla wielkości pokrycia powierzchniami leśnymi. Określanie stopnia pokrycia powierzchniami leśnymi odbywa się metodą „na oko" na podstawie mapy topograficznej gminy Biała Podlaska
  • Na badanym obszarze przyjmuje się następujące przedziały wartości:

Pokrycie pola lasami (% pow.) l. punktów
0 - 5 0
6 - 25 1
26 - 50 2
51 - 75 3
Pow. 76 4
Obecność pomników przyrody ożywionej +1 za każde 3 obiekty

• W dalszej kolejności należy dokonać grupowania cech, określić stopień atrakcyjności i ustalić kolory (odcienie zielonego) dla poszczególnych przedziałów wartości np.
0 - 1 pkt - obszar mało atrakcyjny pod względem ilości lasów (odcień najjaśniejszy)
2 - 3 pkt - obszar średnio atrakcyjny pod względem ilości lasów
4 - 5 pkt - obszar atrakcyjny pod względem ilości lasów
6 i więcej pkt - obszar bardzo atrakcyjny pod względem ilości lasów (odcień najciemniejszy)
  • Kolejnym krokiem jest wykonanie mapy atrakcyjności powierzchni leśnych na podkładzie mapy topograficznej. Każde pole siatki kilometrowej zostaje zacieniowane odcieniem koloru zielonego odpowiadającym stopniowi atrakcyjności w przyjętej skali. Opisaną część zadania wykonuje 2 uczniów.

Analiza i interpretacja treści mapy

Na podstawie mapy należy dokonać analizy i interpretacji zróżnicowania przestrzennego atrakcyjności powierzchni leśnych. W opisie powinny zostać ujęte miejsce o najlepszych i najgorszych walorach z wyszczególnieniem czynników, które o tym zadecydowały. Analizy dokonuje 1 uczeń.

Prezentacja wyników pracy

Wybrany uczeń wykonuje prezentację Powerpoint i prezentuje wyniki pracy na forum klasy