Temat projektu: Badanie potencjału turystyczno - rekreacyjnego gminy Biała Podlaska

STRONA PROJEKTU: LINK

Cele projektu:

Umiejętności:
• Współpracy w zespole
• Formułowania problemów
• Planowania i organizowania własnej pracy
• Korzystania z różnych źródeł informacji
• Formułowania i wyrażania swojej opinii
• Podejmowania decyzji grupowych
• Twórczego myślenia
• Prezentacji publicznej

Oraz:
• Rozwijanie samodzielności, samorządności i umiejętności współpracy i życia w grupie rówieśniczej
• Stymulacja rozwoju poznawczego, emocjonalnego i motorycznego
• Uwzględnianie indywidualnych potrzeb, zainteresowań i uzdolnień
• Łączenie w spójną całość treści rozbitych w szkole na różne przedmioty nauczania
• Rozwijanie twórczego myślenia
• Wzmacnianie motywacji poznawczej
• Integruje wiedzy szkolnej i pozaszkolnej

Uzasadnienie wyboru tematu
Cechą państw wysoko rozwiniętych jest przekształcenie modelu gospodarki z przedindustrialnego (rolniczego) i industrialnego (przemysłowego) na postindustrialny (usługowy). Postęp technologiczny wpływa na wzrost jakości i wydajności pracy a w konsekwencji na zmniejszenie zatrudnienia w takich działach gospodarki narodowej jak rolnictwo i przemysł. Większość społeczeństwa znajduje zatrudnienie w usługach których rozwój dodatkowo stymulowany jest przez stopniowo zwiększającą się ilość czasu wolnego (krótszy dzień i tydzień pracy, długie weekendy). Wraz ze wzrostem ilości czasu wolnego wzrastają potrzeby ludności na zagospodarowanie go. A to jest celem usług wśród których szczególną rolę zajmuje turystyka.
Wschód Polski postrzegany jest jako region mniej atrakcyjny turystycznie w porównaniu do terenów nadmorskich, górskich czy pojezierzy. Czy tak jest rzeczywiście? Jak w takich warunkach przedstawia się gmina Biała Podlaska? W odpowiedzi na te i inne pytania pomoże projekt „Badanie potencjału turystycznego gminy Białą Podlaska"

Źródła informacji
Informacje uzyskiwane w:
• Centrum Informacji Turystycznej ul. Warszawska 11
• Urzędzie Gminy Biała Podlaska
• Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej
• Bibliotece Pedagogicznej w Białej Podlaskiej
• Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej
•Pomocne strony internetowe
• O Białej Podlaskiej i okolicach na portalu polskaturystyczna.pl
• Geografia turystyczna Polski - lubelskie.pdf (100 MB) - przewodnik na stronie ODN Warszawa

Sposoby realizacji projektu
1. Poszukiwanie informacji w urzędach: gminy i powiatowym, bibliotekach: miejskiej i pedagogicznej
2. Przetwarzanie informacji zawartych na mapach topograficznych gminy Biała Podlaska w skali 1 : 10 000 oraz 1 : 25 000
3. Selekcjonowanie zebranych materiałów i opracowanie ich w formie zestawień statystycznych i opracowań graficznych
4. Publikacja wyników pracy na specjalnie uruchomionej stronie internetowej

Zadania prowadzące do realizacji projektu
Celem nadrzędnym projektu jest ocena potencjału turystyczno - rekreacyjnego gminy Biała Podlaska.
Ostateczna ocena jest wypadkową oceny:
• Walorów:
o środowiska naturalnego: ukształtowanie terenu, szata roślinna, wody powierzchniowe, formy ochrony przyrody
o środowiska antropogenicznego: zabytki, muzea, galerie, izby regionalne, organizowane imprezy kulturalne, zespoły folklorystyczne
• infrastruktury turystycznej
o bazy noclegowej: hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, motele
o bazy żywieniowej: restauracje, bary, kawiarnie
o innych obiektów zagospodarowania turystyczno - rekreacyjnego: szlaki turystyczne, punkty informacji turystycznej, baseny, kąpieliska, korty tenisowe, parki

Każdej z grup biorących udział w projekcie zostaje przydzielone zadanie do wykonania. Uczniowie należący do danej grupy wykonują różne prace i czynności według umiejętności i predyspozycji. Efekt finalny jest zbiorem, analizą i interpretacją wyników pracy poszczególnych grup.

Zadania do realizacji przez poszczególne grupy

Grupa I: Charakterystyka fizyczno - geograficzna obszaru badań

Grupa II: Badanie atrakcyjności rzeźby terenu gminy Biała Podlaska

Grupa III: Badanie atrakcyjności wód powierzchniowych gminy Biała Podlaska