commenius third meetingGrupa uczniów i nauczycieli biorących udział w projekcie VECTOR akcji: Partnerskie Projekty Szkół Comenius programu „Uczenie się przez całe życie" uczestniczyła w trzecim spotkaniu partnerskim, które odbyło się w Rumunii w miejscowości Bicaz w dniach 07.10-12.10.2013 r.

Na spotkanie przyjechali partnerzy z Polski, Francji, Niemiec i Włoch. Przedstawiciele krajów partnerskich brali udział w warsztatach, podczas których uczniowie przygotowywali CV oraz odgrywali scenki rozmowy o pracę, aplikując na różne stanowiska w przedsiębiorstwie zajmującym się ponownym przywróceniem do użyteczności i zagospodarowaniem kontenera transportowego. Poruszone zostały także aspekty techniczne związane z wyposażeniem wnętrza kontenera, którego odnowa ma zostać ukończona w kwietniu 2014 r.

Bicaz położone jest w wysokich Karpatach, zatem praca nad projektem odbywała się w otoczeniu malowniczych gór, bezkresnych połonin i skalnych wąwozów.

Gospodarze przygotowali także kilka dodatkowych atrakcji urozmaicających pobyt – partnerzy mieli okazję obejrzeć dwa z najstarszych mołdawskich monastyrów oraz zwiedzić Jassy, jedno z największych miast w Rumunii, będące centrum kulturalnym i ośrodkiem uniwersyteckim. Te dodatkowe atrakcje wizyty dały możliwość bliższego zaznajomienia się z kulturą i historią Rumunii.

Dodatkową ciekawostką był fakt, że przy wejściu do Urzędu Miasta w Bicaz widnieje tablica upamiętniająca polskiego prezydenta Ignacego Mościckiego, który w 1939 r. był tam internowany.

Wyjazd ten był szczególnie ciekawym doświadczeniem pod względem językowym i kulturowym. Komunikowanie się w języku angielskim było okazją do przekonania się, jak cenną umiejętnością jest znajomość języków obcych.

W spotkaniu w Rumunii udział wzięli uczniowie technikum w zawodzie technik informatyk: Tomasz Cydejko, Daniel Kropiwiec, Marcin Marciniak, Paweł Michaluk oraz uczennica technikum w zawodzie technik spedytor: Sylwia Jurkowska. W wyjeździe uczniom towarzyszyły pani Wioleta Kuliczanka oraz koordynator projektu Ewa Zdunek.

Kolejne spotkania partnerskie odbędą się w lutym w Niemczech oraz w kwietniu we Francji, gdzie przedstawiony zostanie produkt finalny projektu – odnowiony kontener zagospodarowany na pomieszczenie hostelu studenckiego