„ Dziś sięgnęliśmy na wschód Europy

by zaczerpnąć  z bogactw dziejów kultury rosyjskiej”.

dsc571026 marca w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 odbył się Dzień Języka Rosyjskiego. Hasło przewodnie spotkania brzmiało:„ Wiosna w naszej szkole”. Program tego dnia był bardzo zróżnicowany, a młodzież naszej szkoły chętnie włączyła się w jego przygotowanie. Szczególną atrakcją tego dnia był pokaz tańca w strojach ludowych w wykonaniu naszej uzdolnionej młodzieży. Nasze zaproszenie przyjęli również absolwenci szkoły m.in. Sylwia Bojarczuk - obecnie studentka PSW, która zaciekawiła wszystkich swoją historia z pobytu w Moskwie oraz Dawid Głacki, który przepięknie zagrał na akordeonie.

Ponadto były też występy wokalne studentek PSW w Białej Podlaskiej, dzięki którym młodzież mogła zapoznać się z repertuarem piosenki rosyjskiej. Uczniowie przygotowali również prezentację multimedialną i wystawę poświęconą  Rosji, na której można było zobaczyć przedmioty charakterystyczne dla kultury rosyjskiej: samowary z Tuły, łyżki z Chochłomy, matrioszki. Duży aplauz publiczności wywołał duet gitarzystów. Także dało się odczuć rosyjskie smaki. W tym dniu mogliśmy zajadać się blinami, które przygotowały studentki  PSW. Bliny symbolizują słońce i wiosnę i są tradycyjną potrawą święta Maslenica. Jedząc je wierzono, że ciało otrzymuje jego ciepło i blask, że ponownie rodzi się z całą naturą do życia. Najwięcej uśmiechu na twarzach publiczności wywołało wniesienie w tanecznym korowodzie kolorowej Marzanny, która z pewnością oznacza koniec zimy, a początek najpiękniejszej pory roku, czyli wiosny.

Uczniowie chętnie uczestniczyli w tym dniu, dzięki czemu lepiej poznali kulturę, zwyczaje i tradycje nauczanego języka. A najważniejsze, jest to, że świetnie się przy tym bawili. Zatem podróż do największego kraju świata okazała się ciekawym przeżyciem.

Na uroczystość przybyła p.J.Kozak-Solarz nauczyciel akademicki.

Program Dnia Rosyjskiego został przygotowany przez p. D. Wróbel, która współpracowała z innymi nauczycielkami j. rosyjskiego: p. M.Hasiuk, p.A.Jasieńczuk, p. E.Banasiak oraz p. V . Jaroszek.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tego dnia, a szczególnie naszej młodzieży, która i tym razem nas nie zawiodła i tak perfekcyjnie wywiązała się ze swojej roli.

Brawurowo wykonana "Kalinka" została, przez p. M. Aleksandrowicza, uwieczniona na filmie

Zapraszamy rónież do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa p. W. Kameckiego.