foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tel. (0-83) 341-67-87
sekretariat@zsz1.edu.pl

      dsc 8496Dnia 29 maja w Sejmie RP nastąpił wielki finał projektu „Szkoła Równego Traktowania”.

Motywem przewodnim akcji była edukacja antydyskryminacyjna oraz wsparcie działań równościowych w środowisku szkolnym oraz  lokalnym.

 

Gościem specjalnymi uroczystej  gali, była pani marszałkini Sejmu Wanda Nowicka , która powiedziała m.in. :„ Mam  przyjemność wręczyć w Sejmie szczególne wyróżnienia i dyplomy nauczycielkom i nauczycielom, którzy zdecydowali się w swoich szkołach wprowadzić niezwykły projekt „Fundacji Geremka” – „Szkoła równego traktowania”. Program antydyskryminacyjny w swoich szkołach wprowadziło 60 dyrektorów i nauczycieli. Projekt ten jest bardzo ważny w dzisiejszych czasach. Z dyskryminacją w szkole mamy do czynienia na każdym kroku – dzieci i młodzież wykluczana jest z powodu innego wyglądu, gorszego statusu materialnego, koloru skóry, przekonań religijnych, innej orientacji seksualnej czy niepełnosprawności. Dyskryminowani są nie tylko uczniowie, ale także nauczyciel. Jednym słowem wszyscy, którzy różnią się, tzw. odmieńcy. Chciałabym, żeby polska szkoła, ale także wszystkie Polki i Polacy byli bardziej tolerancyjni. Każdy z nas ma prawo do życia w zgodzie z własnym potencjałem. Pamiętajmy, że szkoła ma nie tylko uczyć, ale także wychowywać.”

Do projektu  zgłosiło się blisko 120 placówek oświatowych z całej Polski , z czego tylko  60 mogło zostać zaproszonych do dalszej współpracy. W śród  wybranych 60  szkół znalazł  się też Zespół Szkół Zawodowych nr 1, który był jednym z 3 reprezentantów  województwa lubelskiego.

11 ambasadorów  naszej szkoły od listopada 2014 r. do maja 2015 r. zrealizowało  11 działań  pod hasłem

Poznaj swój stereotyp”. Wśród działań znalazły się m.in.:

  •   Warsztaty  wzmacniające wiedzę uczniów na temat powstawania mechanizmów dyskryminacji ,
  •   Warsztaty dla 11 ambasadorów projektu, których celem było: przygotowanie do prac projektowych, wzmocnienie wiedzy z zakresu tematyki dyskryminacyjnej,  przemocy, uprzedzeń i stereotypów, przygotowanie do promocji projektu,
  •    ankieta „Przemoc, agresja i dyskryminacja w szkole” wśród społeczności szkolnej,
  •    Maraton Pisania Listów z Amnesty International,
  •    dyskusyjne spotkania filmowe – „Kulturalne czwartki – czyli słów kilka o dobrym kinie”, podczas których uczestnicy rozmawiali o obecności dyskryminacji, przemocy  i stereotypów  w mediach, filmach, reklamie oraz ich wpływie na widza,
  •   warsztaty etnograficzno –historyczne,
  •   warsztaty integracyjne w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Międzyrzecu Podlaskim,
  •   spotkanie w Ośrodku dla Cudzoziemców.

W działania projektowe na terenie szkoły zostało zaangażowanych blisko 800 uczniów, do współpracy zaproszono 4 instytucje lokalne.

Szukaj

Serwisy

logo warsztaty

internat

digischool

ekonomiksu

doradztwo

aktywna tablica

arsmusplus

dze1

pl1

tv1

bip1

kadr1

wsz1

int1

moodle1

ki2

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz