csc lato 00„…Wolność ludzka sięga tak daleko,  jak nie narusza ona praw i wolności innych ludzi…”

W dniach 18 -22 sierpnia, w ramach projektu Szkoła Równego Traktowania odbyła się w Warszawie Letnia Akademia Antydyskryminacyjna.

Jej głównym zadaniem było pogłębienie wiedzy z zakresu antydyskryminacji, jaką uczniowie z całej Polski uzyskali realizując  projekty,  za które ich szkoły otrzymały odznaki Szkoły Równego Traktowania.

W trakcie LAA jej uczestnicy mieli możliwość :

•   wzięcia udziału w warsztatach, które prowadzone były przez wykwalifikowaną  kadrę trenerską,
  •    odwiedzić Muzeum Historii Żydów Polskich Polin oraz  Synagogę Nożyków,
  •    spotkać się z twórcami Teatru 21 – jedynego teatru w Polsce, który tworzą  uczniowie oraz absolwenci szkoły „Dać Szansę” ( osoby z zespołem Downa i autyzmem)
  •   porozmawiać  z mł. insp. Gerardem Bahem, który jest pełnomocnikiem KWP w Kielcach ds. ochrony praw człowieka, pełnomocnikiem wojewody świętokrzyskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych, trenerem Programu zwalczania przestępstw na tle nienawiści dla funkcjonariuszy organów ochrony porządku publicznego (LEOP) oraz  Członkiem Rady Konsultacyjnej ds. przeciwdziałania ksenofobii, rasizmowi i związanej z nimi nietolerancji, która powstała przy Radzie Ministrów.
  •   poznać czym jest  żywa biblioteka.

LAA stała się też miejscem integracji oraz początkiem wielu przyjaźni, które w opinii organizatorów mogą stać się zalążkiem nowych pomysłów na to jak drobnymi krokami zmienić świat na lepszy, pozbawiony uprzedzeń , nienawiści i przemocy.

Foto: Anna Gałązka, Krzysztof Plebankiewicz