1723 października gościliśmy w naszej szkole zespół pieśni i tańca Pribugie działający przy Gimnazjum nr 3 w Brześciu.  Z wielu względów było to spotkanie wyjątkowe, które na długo pozostanie w pamięci jej uczestników. Dyrekcja naszej szkoły, uczniowie i zaproszony na tę okazję, zastępca Prezydenta Miasta - Pan  Michał Litwiniuk,  wzięli udział w niezwykłym programie artystycznym opartym  na wysokim poziomie wirtuozerii tanecznej i wokalnej.

Grupa artystów, licząca 45 uczestników w wieku od 7 do 17 lat może pochwalić się bogatą tradycją- od 20 lat współpracuje z organizacją charytatywną z Danii, a liczne występy w Holandii, Szwecji, Norwegii, Niemczech i Polsce sprawiły, że zespół ten jest znany na całym świecie. Podczas piątkowego spotkania członkowie artystycznej grupy zaprezentowali fenomenalne - rosyjskie, polskie, ukraińskie, a także białoruskie pieśni i tańce.  Urokowi spotkania nadał wykonany polski taniec ludowy Krakowiak, a zaśpiewana wspólnie piosenka Płynie Wisła, płynie... porwała całą publiczność.

Profesjonalni muzycy i tancerze w przepięknych strojach ludowych sprawili, że hasło przewodnie spotkania - Przyjaźń nie zna granic - nabrało głębszego wymiaru. Formy artystyczne zaprezentowane przez młodych twórców sztuki nie tylko przybliżyły barwną i dynamiczną panoramę wschodniego folkloru, ale przede wszystkim sprawiły, że połączyła nas muzyka
i wrażliwość na odbiór tak pięknych form ludzkiego przekazu. Publiczność bardzo entuzjastycznie reagowała na wszystkie występy– owacjom nie było końca, a uśmiech nie znikał z twarzy oglądających. Dopełnieniem całego spotkania było wykonanie piosenki  Padmaskownyje wiecziera przez Panią Danutę Wróbel i  Panią Irenę Romaniuk, kierownika artystycznego zespołu.

Miejmy nadzieję, że wizyta zagranicznych gości zapoczątkuje kolejne spotkania, które umocnią współpracę między naszą szkołą, a zespołem z Brześcia. Serdecznie dziękujemy Pani Danucie Wróbel za ten wyjątkowy dzień pełen niezapomnianych wrażeń.

Foto: W. Kamecki, D. Biernacki, Szkolne Koło Fotograficzne "Kadr"