4515 października nasza szkoła obchodziła piękny jubileusz 75 – lecia. Świętowanie rocznicy utworzenia ZSZ nr 1 rozpoczęliśmy od mszy świętej celebrowanej przez proboszcza parafii Błogosławionego Honorata, ks. kanonika Janusza Onufryjuka, ks. Sławomira Szypulskiego i dziekana dekanatu  Biała Podlaska Andrzeja Biernata.

Następnie o godzinie 12, zaproszeni goście uczestniczyli w niezwykle ważnym wydarzeniu, jakim było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Józefowi Furmanowi, pierwszemu powojennemu dyrektorowi szkoły.

W dalszej kolejności, w auli naszej szkoły rozpoczęła się uroczysta akademia jubileuszowa na której obecni byli przedstawiciele władz naszego miasta, dyrektorzy pobliskich szkół, nauczyciele, a przede wszystkim absolwenci. W tak ważnym momencie dla naszej szkolnej społeczności nie mogło zabraknąć osób, które w szczególny sposób były związane z naszą szkołą od momentu jej powstania. Gościem szczególnym tego sentymentalnego spotkania był Pan Stanisław Furman, syn Józefa Furmana, współzałożyciela i budowniczego szkoły. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na doniosłe znaczenie szkoły w życiu  Jego ojca i z nieukrywanym wzruszeniem wspominał chwile, które budowały atmosferę tamtych czasów. Przypomnienie pięknej historii związanej z osobą dyr. J. Furmana, jego zasług i dokonań, które kontynuowane są do dziś wywoływało ogromny entuzjazm wśród przybyłych gości, czego dowodem były owacje na stojąco.

Ciepłe słowa, pełne optymizmu wygłosił pan dyrektor Ireneusz Długołęcki, który z dumą i wielką radością wspominał o dokonaniach swoich poprzedników, jak i nauczycieli, z pasją realizujących swoją misję, jaką jest wychowanie kolejnych pokoleń młodych ludzi. Szczególne słowa skierował do wszystkich tych, którzy realizując swoje marzenia, w szczególnych sposób zapisali się na kartach tworzących historię naszej szkoły.

Z kolei, pan Adam Chodziński, zastępca prezydenta miasta,  w swoim przemówieniu podkreślił ogromne znaczenie naszej szkoły w życiu bialskiej społeczności i wyraził ogromne słowa wdzięczności za trud, wysiłek podejmowany przez pedagogów i ich osobiste zaangażowanie.

Uroczystość jubileuszowa była również znakomitą okazją do wręczenia nauczycielom nagród prezydenta miasta za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej, jak i wyróżnień dyrektora szkoły za zaangażowanie i trud włożony w budowanie pozytywnego wizerunku szkoły.

W kolejnej części spotkania okolicznościowe przemówienia wygłosili: pani Teresa Misiuk- Lubelski Kurator Oświaty, pani Marta Borys-dyrektor ZSZ nr 1 w latach 1992-2014 i pan Daniel Sikona-dyrektor ZSZ nr 2. Ponadto głos zabrał przedstawiciel absolwentów, pan Stanisław Szymani (maturę zadawał w 1968 r.),  który z niezwykłym sentymentem i humorem opowiadał o szkole i swoich nauczycielach.

Wszyscy goście uczestniczący w tej niezwykłej podroży sentymentalnej mogli podziwiać liczne, przygotowane na tę okazję wystawy, ekspozycje, pamiątki w postaci chociażby świadectw, galerie zdjęć przywołujące wspomnienia z lat młodości. Odwiedzający mieli okazję obejrzeć pięknie przygotowane kalendarium szkoły i wizerunki osób na stałe związanych z naszym ZSZ nr 1.

Zorganizowanie tej doniosłej uroczystości nie byłoby możliwe gdyby nie szczególne wsparcie sponsorów, partnerów i przyjaciół szkoły, którzy swoją pomocą i wsparciem przyczynili się do uświetnienia tego znaczącego jubileuszu. Stąd szczególne podziękowania kierujemy do:

1. P. Mariusza Burdzyluka, właściciela biura podróży MARIO PRESTO
  2. P. Andrzeja Sawickiego, właściciela przedsiębiorstwa przemysłowo-usługowego PRIMA
  3. P. Waldemara Romaniuka, właściciela firmy kamieniarskiej
  4. P. Andrzeja Goławskiego, właściciela przedsiebiorstwa handlowo-produkcyjnego MERKURY
  5. p. S. Lewczuka i Cz. Niczyporuka, właścicieli przedsiębiorstwa wielobranżowego BIALBUD
  6. P. Ewy Mitury, właścicielki firmy usługowej VIDEOPASJA
  7. P. Michala Ciołka i P. Doroty Józefaciuk, właścicieli agencji reklamowej AGRAFFKA
  8. P. Heleny Melaniuk, właścicielki Dworku Helena w Porosiukach
  9. P. Elżbiety Dębowskiej, właścicielki  przedsiębiorstwa wielobranżowego DAMEL w Wólce Plebańskiej
  10. P. Wojciecha Wawrzyniaka, właściciela zakładu stolarsko-ramiarskiego GLASS DECOR
  11. P. Mirosława Żuka,  przedsiębiorstwa handlowo-usługowego ELTECH
  12. p. Małgorzaty Bielińskiej-Golczewskiej, właścicielki studia dekoracji i aranżacji CARMEN FLOR
  13. P. Sławomira Palucha, właściciela firmy transportowej SDP TRANSPORTOWEJ
  14. Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

W końcowej części spotkania mogliśmy podziwiać zdolności wokalne uczniów naszej szkoły, którzy wystąpili z recitalem przygotowanym pod opieką pani Danuty Wróbel.

Po tej duchowej uczcie, szczególne słowa podziękowania skierowane zostały do pani dyrektor Anny Ciołek za zorganizowanie zjazdu i zaangażowanie. Następnie zaproszeni goście wzięli udział w klasowych spotkaniach, które przeniosły wszystkich w beztroskie lata nauki w murach naszej szkoły.

O godz. 18 odbyła się uroczysta inauguracja balu. Zabawę rozpoczęto polonezem, który został poprowadzony przez dyrekcję i naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Białej Podlaskiej pana Henryka Grodeckiego wraz z małżonką. Wszyscy bawili się znakomicie, a w przerwie można było się pośmiać ze skeczy kabaretu Nieśmiesznie śmieszni.

Autor tekstu: Marta Sawtyruk

Zdjęcia:

Ewa Mitura, "Videopasja"

Jarosław Domański, "Fotos"

Wiesław Kamecki, Szkolne Koło Fotograficzne "KADR"