W dniach 17-18 marca 2017 r. w gmachu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się finał III Edycji ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mediach. W etapie centralnym wzięło udział 160 najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z 16 województw z całego kraju. Nasze województwo reprezentowało 10 finalistów, w tym uczeń naszej szkoły - Damian Szandecki. Spośród finałowej dziesiątki wyłoniono pięcioro laureatów olimpiady. Zostali nimi:

  • Jakub Oszust z II-ego Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie (opiekun - Małgorzata Oleniak)
  • Maciej Kulbaka z II-ego Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie (opiekun - Anna Łukaszczyk)
  • Jakub Jaroszyński z I-ego Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie (opiekun - Zbigniew Smutek)
  • Sylwia Sadło z I-ego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu (opiekun - Magdalena Lis)
  • Damian Szandecki z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. KEN w Białej Podlaskiej (opiekun - Marta Sawtyruk)

 

            Pierwszego dnia konkursowych zmagań, o godz. 12 uczestnicy gali finałowej wzięli udział w części pisemnej ogólnopolskich eliminacji sprawdzających wiedzę zawodników
z zakresu edukacji społeczno-medialnej. Spośród 160 uczniów, 48 uzyskało tytuł laureata olimpiady. Dla tegorocznych maturzystów zajęcie tak wysokiej lokaty było równoznaczne
z otrzymaniem indeksu wybranej przez siebie uczelni na kierunku dziennikarskim.

            Poziom tegorocznych eliminacji był niezwykle wysoki, o czym świadczy chociażby to, że uczestnik z 48 lokatą uzyskał wynik 24/40 pkt, co stanowi 60% dobrych odpowiedzi. Mimo, że rywalizacja była zacięta, to atmosfera wśród rywalizujących była niezwykle przyjazna, a towarzyszące jej emocje, bardzo pozytywne.

            W następnej części pobytu na UW uczniowie mieli okazję do spotkań z gośćmi specjalnymi. Pierwszym z nich był Filip Chajzer, znany polski prezenter radiowy i telewizyjny, drugim zaś Filip Springer, polski reportażysta, autor takich książek jak: „Miasto Archipelag” czy „13 pięter”. W bardzo ciekawy sposób przedstawili oni słuchaczom swoje przemyślenia na temat pracy dziennikarza, skupiając się przede wszystkim na specyfice tej profesji. Ponadto podkreślili, że w ich pracy, oprócz talentu i nabytych umiejętności najważniejsza jest „praca, praca i jeszcze raz praca” - nie ma innej drogi prowadzącej do tego, aby „wyuczyć się” zawodu dziennikarza. Niemniej zapewnili, że wszystkie osoby, które świadomie wybiorą ten kierunek, na pewno nie pożałują tej decyzji. Ciekawym momentem spotkania była swobodna rozmowa zaproszonych gości z młodymi adeptami sztuki dziennikarskiej – każdy z nich mógł zadać pytanie i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

            W godzinach popołudniowych finaliści udali się do siedziby Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza 17. Po krótkiej prezentacji stacji telewizyjnej uczestnicy wycieczki mieli okazję zwiedzić studio popularnego teleturnieju Jaka to melodia? oraz porannego programu śniadaniowego Pytanie na śniadanie.

            Drugiego dnia, o godz. 10 rozpoczął się dodatkowy etap olimpiady, w którym wzięło udział 12 najlepszych zawodników. Ta część rywalizacji konkursowej miała postać quizu i w swoim przebiegu przypominała teleturniej prowadzony przez Tadeusza Sznuka - Jeden z dziesięciu. Zawodnicy odpowiadali na zadawane im pytania, zdobywając punkty za każdą dobrą odpowiedź lub tracąc jedną z dwóch szans, w przypadku tej błędnej. Do ścisłego finału zakwalifikowały się 3 osoby, spośród których najlepszy został ogłoszony zwycięzcą tegorocznej edycji olimpiady.

Z nastaniem godz. 12 rozpoczęła się uroczysta gala, podczas której najlepszym maturzystom wręczono dokument przyznający prawo do uzyskania indeksu na wybranej przez siebie uczelni. Ponadto wszyscy uczniowie, którzy brali udział w etapie centralnym oraz ich opiekunowie, otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, wśród których były m.in. słuchawki marki Creative, selfie stick oraz czasopisma wydawnictwa Bauer.

A oto, co mówi sam laureat olimpiady na temat uczestnictwa w konkursie medialnym ...

Jeśli chodzi o mnie samego, to udział w tych zmaganiach był dla mnie wyjątkowym doświadczeniem. Po ukończeniu pisemnego testu nie oczekiwałem dobrej lokaty, gdyż wymagał on znacznej wiedzy o świecie mediów. W większości odpowiedzi kierowałem się logicznym myśleniem lub szczęśliwym trafem. Dlatego wiadomość, że zostałem laureatem tegorocznej olimpiady była dla mnie dużym zaskoczeniem. Choć wszystko zakończyło się niezwykle szybko, to miałem przyjemność porozmawiać z kilkoma innymi uczestnikami olimpiady. Byli to niezwykle ambitni i inteligentni młodzi ludzie, posiadający swoje własne pasje, które chcieliby rozwijać w przyszłości. Do tej pory trudno mi uwierzyć w to, że osiągnąłem taki wynik i zostałem jednym z 48 najlepszych uczestników olimpiady. Choć na co dzień nie interesuję się światem mediów, to jednak wynik tego współzawodnictwa stanowi dla mnie dowód na to, że ciężką pracą i samozaparciem można osiągnąć niemal wszystko. Na tą porę nie mogę jednoznacznie stwierdzić, czy widzę siebie w roli studenta dziennikarstwa. Niemniej, samo uczestnictwo w tej olimpiadzie było dla mnie niezwykle ciekawym doświadczeniem. Z czystym sumieniem mogę polecić młodszym kolegom i koleżankom udział w następnej edycji.

Fot. Facebook/Olimpiada Wiedzy o Mediach Lublin