11.05.2009 grupa uczniów klasy II Le pod opieką pań: Doroty Stepiuk i Aleksandry Kałuży, miała możliwość, dzięki wycieczce zorganizowanej przez pana Michała Pebe, spotkania się w Warszawie z austriackim pisarzem Martinem Pollackiem.

Oprócz tego licealiści zwiedzili Bibliotekę Uniwersytecką, która jest jedną z największych bibliotek w Polsce, posiada zbiory książek z wielu krajów Europy, m.in. z Niemiec, z Austrii i jest miejscem wielu spotkań, konferencji i wystaw. Natomiast ogród o powierzchni ponad 1 ha znajdujący się na dachu biblioteki jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Po południu uczniowie zjedli pyszny posiłek w „Restauracji u aktorów SPATiF”, gdzie również mieli okazje podpatrzenia co jada na obiad pan Andrzej Precigs. Po obiedzie w Ambasadzie Litwy licealiści oglądali obrazy litewskich malarzy, a wieczorem uczniowie uczestniczyli w wywiadzie z Martinem Pollackiem. Podczas rozmowy pisarz opowiadał o swojej najnowszej książce „Dlaczego rozstrzelano Stanisławów”, a także udzielał odpowiedzi na pytania zadawane przez publiczność. Po tak ciekawym i pełnym wrażeń dniu wróciliśmy do Białej Podlaskiej.

Relacja: Emilia Szymańska klasa II Le