Ułatwienia dostępu
W sobotę 22 kwietnia 2023 r. nasz internat otworzył swoje drzwi. Pokazaliśmy nasze pokoje mieszkalne, świetlice, opowiedzieliśmy o życiu codziennym oraz poczęstowaliśmy słodkościami.
Stanowisko Internatu przygotowały i z ogromnym zaangażowaniem reprezentowały naszą społeczność wychowanki z klas czwartych: Paula Pawłowicz, Karolina Szot.
Godne przedstawicielstwo sprawiło, że Internat cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.
Karolina i Paula wykazały się ogromną gościnnością oraz serdecznością wobec gości, oprowadzały zainteresowane osoby, które mogły obejrzeć pokoje mieszkalne i inne pomieszczeni, z których korzysta młodzież, udzielały informacji, rozdawały ulotki. Goście mieli możliwość porozmawiania z mieszkankami i kadrą. Wszystko to działo się pod nadzorem wychowawcy - Pani Wioletty Kozakiewicz, opiekuna Rady Samorządu Internatu.
22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie świętowało Dzień Ziemi.
Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Mieszkanki naszego internatu zachęcane były
do celebrowania tego święta, do tego, żeby wyszły ze szkoły czy domu i poszły do Przyrody, do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku.
Celem akcja było promowanie postaw proekologicznych w społeczności internackiej.
Warto, żebyśmy wszyscy poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa, ważna. Dziękujemy za poświęcony czas, podjęte działania.
19 kwietnia przypadała 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych. Dlatego też kolejny raz włączyliśmy się w akcję.
Wykonano i udostępniono papierowe żonkile, a tematykę przybliżyła wszystkim okazjonalna gazetka.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, będący wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązanie do tradycji niepodległościowych, jest obchodzony w Polsce od 2011 roku.
Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRS. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Data obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie po pokazowym procesie, z polecenia władz komunistycznych strzałem w tył głowy zamordowano przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – płk. Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
W miesiącu styczniu rozstrzygnięty został konkurs zorganizowany przez opiekuna sekcji higienicznej, Panią Krystynę Tarkowską, na najpiękniej udekorowany pokój.
Komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:
miejsce I – mieszkanki pokoju 41
miejsce II – mieszkanki pokoju 53 i 48
miejsce III – mieszkanki pokoju 30 i 61
miejsce IV – mieszkanki pokoju 58 i 59.
Serdecznie gratulujemy!!! Dziękujemy za udział, wkład pracy, kreatywność i integrację.
Nagrody w postaci słodkich upominków otrzymały zwyciężczynie i laureatki.
„Walentynki” w naszym internacie, to nie tylko święto dla zakochanych. To dzień radości, życzliwości, miłości oraz szacunku dla drugiego człowieka.
W dniu tak szczególnym nie mogło zabraknąć okolicznościowych ozdób, w których dominował kolor czerwony. Działała także „Poczta Walentynkowa”, do której wszyscy mogli wrzucić serduszka i kartki z wyrazami sympatii, a specjalni „posłańcy” dostarczyli przesyłki do rąk adresatów.
Panowała wśród nas miła, serdeczna atmosfera, a cały dzień był wypełniony pozytywnymi myślami i humorem. Za organizację tego przedsięwzięcia dziękujemy Radzie Samorządu Internatu i Pani Wioletcie Kozakiewicz.
Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdkę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby się uczyć miłości do Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.
ks. Jan Twardowski
Wieczór w dniu 15 grudnia w naszym internacie był wyjątkowy. Odbyło się wtedy uroczyste spotkanie wigilijne. Aby tradycji stało się zadość, obecni złożyli sobie życzenia, skosztowani tradycyjnych potraw wigilijnych, wspólnie śpiewali kolędy. Spotkanie przebiegło w miłej, rodzinnej atmosferze.
Święta, to magiczny dla nas wszystkich okres. Cieszymy się siedząc przy stole, dzieląc się opłatkiem i składając sobie życzenia. Nie tylko potrawy, ale i ozdoby są ważne, tworzą klimat. Aby wprowadzić ten wspaniały, świąteczny nastrój sekcja kulturalna, pod opieką Pani Anny Matusiewicz, w pierwszych dniach grudnia udekorowała internat.
Zagościły u nas choinki, światełka i ozdoby świąteczne, co zwiastuje rychłe nadejście świąt Bożego Narodzenia.
Dziękujemy za stworzenie tej przyjemnej, magicznej atmosfery.
W dniu 9 grudnia 2022 roku Pani Krystyna Tarkowska i Pani kierownik Romualda Sarnacka przeprowadziły w naszym internacie warsztaty piernikowe.
Chętne wychowanki miały okazję samodzielnie wałkować ciasto, wykrawać, piec
i dekorować pierniki. Pod czujnym okiem naszych Pań, specjalistek od pierników, dziewczęta wykazywały się pomysłowością w tworzeniu świątecznego przysmaku.
Wspólne dekorowanie pierników stało się naszą tradycją, pozwala tworzyć niepowtarzalną atmosferę i piękne kreacje, które można zawiesić na choince, podarować komuś bliskiemu lub po prostu… zjeść. Warsztatom towarzyszył nieustanny śmiech, a w powietrzu unosił się pachnący piernikami świąteczny nastrój. Dziękujemy za miło spędzony czas.
6 grudnia obchodzony jest dzień świętego Mikołaja, czyli Mikołajki. Święto zostało ustanowione w celu uczczenie pamięci biskupa Mikołaja z Miry. Według legendy, biskup umożliwił trzem ubogim pannom wyjście za mąż, ponieważ dyskretnie podrzucił im posag, który pozwolił na poślubienie wybranka. Podania i legendy przekazują informacje o licznych uzdrowieniach oraz niesionej przez świętego Mikołaja bezinteresownej pomocy.
W Polsce zwyczaj wręczania prezentów pojawił się w tekstach z XVIII wieku. Dzieci otrzymywały od dorosłych owoce, słodycze i dewocjonalia.
6 grudnia nasza społeczność internacka gościła specjalnego gościa. Na zaproszenie Zarządu Samorządu Internatu i Pani kierownik – Romualdy Sarnackiej przybył Mikołaj, który obdarował nas symbolicznymi podarkami w postaci słodyczy i owoców.
Serdecznie dziękujemy za wspaniałą atmosferę, poświęcony czas, pamięć i słodkości.
Papierosy są najbardziej rozpowszechnioną, ogólnodostępną i akceptowaną społecznie używką. Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie tytoniu za czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główną przyczynę przedwczesnej umieralności.
Dlatego, jedną z akcji zwracających uwagę na problem palenia jest Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony każdego roku w trzeci czwartek listopada, ponieważ ważnym elementem profilaktyki palenia tytoniu jest udostępnianie wiedzy na temat jego skutków zdrowotnych, w tym dotyczących palenia biernego, czy wpływu na zdrowie papierosów elektronicznych.
17 listopada Zarządu Samorządu Internatu, pod kierunkiem Pani Wioletty Kozakiewicz zorganizował dla mieszkanek internatu zajęcia profilaktyczne. Światowy Dzień Rzucania Palenia jest bardzo dobrą okazją na podjęcie decyzji o zerwaniu z nałogiem, który niszczy zdrowie, a nawet życie palacza i jego najbliższych. Internatki mogły zapoznać się z materiałami edukacyjnymi na temat szkodliwego wpływu papierosów na nasze zdrowie.
„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych” – te słowa księdza Jana Twardowskiego nabierają szczególnego znaczenia na początku listopada. Uroczystość Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny, skłania nas do refleksji na temat śmierci i wspomnienia tych, których nie ma już z nami.
W dniu 2 listopada, jak co roku, nasze wychowanki paliły znicze na grobach byłych nauczycieli, pracowników szkoły i internatu, znanych Bialczan, żołnierzy.
Wyjście zorganizowała sekcja kulturalno – naukowa, pod opieką Pani Anny Matusiewicz.
Dnia 25 października 2022 r. został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny pt.: „Jesień widziana moimi oczami”.
Młodzież z zaangażowaniem wykonała bardzo ciekawe prace, pięknie przedstawiające jesień.
Pani Anna Matusiewicz, która była inicjatorką konkursu, wręczyła wszystkim autorkom skromne upominki.
Dziękujemy uczestniczkom. Gratulujemy talentu i kreatywności.