Ułatwienia dostępu

baner duzy

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Białej Podlaskiej, tel. (83) 341-67-87;  mail: sekretariat@zsz1.edu.pl    facebook 5968764 instagram 4494488 youtube 4494485   

dze1pl1

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego10 października

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Co to jest zdrowie psychiczne?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa zdrowie psychiczne, jako stan dobrostanu zarówno fizycznego, psychicznego, jak i społecznego człowieka oraz jego zdolność do rozwoju i samorealizacji.

Warto pamiętać, że przez zdrowie psychiczne należy nie tylko rozumieć brak jakichkolwiek chorób. Jest to również stan, gdy żyjemy w poczuciu własnej wartości, mamy możliwości rozwoju, czujemy się odpowiedzialni za to jak wygląda  nasze życie oraz angażujemy się w życie naszej grupy społecznej, pracujemy, zawieramy związki.

Co może niepokoić?

Jeśli stan zdrowia budzi niepokój, w zachowaniu człowieka obserwuje­my zmiany i napięcie, wyczuwamy stres przed rozmową, skrajne emocje, które nami targają. Człowiek bez względu na wiek komunikuje – choć nie wprost – że jego dobrostan jest zaburzony, daje znać, że potrzebuje pomocy, wysyła sygnały o kryzysie, trudnościach, zmienia swoje zachowanie i nawyki.

Sygnały ostrzegawcze wysyłane przez osoby, z których zdrowiem psychicznym zaczyna się dziać coś niepokojącego.

  • izolacja społeczna.
  • „tykająca bomba” emocji.
  • nie przyjmowanie pochwał i dobrych słów na swój temat.
  • zmiana rytmu dobowego.
  • zmiana przyzwyczajeń żywieniowych.
  • zmiana stosunku do nauki, pracy.
  • podejmowanie zachowań ryzykownych.
  • zaniedbywanie wyglądu zewnętrznego.
  • zainteresowanie chorobami psychicznymi i/lub śmiercią.

Zgodnie z najnowszymi danymi, ponad 20% populacji w Polsce doświadcza co najmniej jednego zaburzenia zdrowia psychicznego w ciągu swojego życia. To oznacza, że co piąta osoba w kraju boryka się z takim problemem. W tej grupie najczęściej występującymi chorobami psychicznymi są depresja i zaburzenia lękowe, co jest zgodne z trendami obserwowanymi na całym świecie.

Depresja

Depresja jest poważnym zaburzeniem psychicznym wpływającym na nastrój, myśli i funkcjonowanie osoby. Cierpiący na tą chorobę często doświadcza uczucia przygnębienia, smutku, utraty zainteresowania życiem,  braku energii.

W typowym epizodzie choroby występują takie objawy depresji jak:

  • obniżony nastrój;
  • utrata zainteresowań i zdolności cieszenia się;
  • zmniejszona energia, a w efekcie wzmożona męczliwość;
  • zmniejszona aktywność.

depresja

Zaburzenia lękowe

Jest to zespół zaburzeń psychicznych charakteryzujących się znacznymi i niekontrolowanymi uczuciami niepokoju i strachu; do stopnia, w którym funkcje społeczne, zawodowe i osobiste ulegają widocznemu pogorszeniu. Lęk może powodować objawy fizyczne i poznawcze, takie jak niepokój, drażliwość, łatwe popadanie w zmęczenie, trudności z koncentracją, przyspieszone tętno, ból w klatce piersiowej, ból brzucha oraz wiele innych. Objawy te mogą różnić się, w zależności od osoby. Ludzie dotknięci zaburzeniami lękowymi często cierpią na więcej niż jeden ich rodzaj. Bardzo często występują one wraz z depresją, zaburzeniami osobowości, zaburzeniami apetytu lub z uzależnieniem.

Objawy zaburzeń lękowych:

  1. ataki paniki;
  2. silne przytłoczenie lub przerażenie spowodowane przez nagłe uczucie niepokoju;
  3. pourazowe zaburzenia stresowe (PTSD);
  4. ustawiczne uczucie zmartwienia i niepokoju;
  5. doświadczanie powracających natrętnych myśli, powodujących lęk;
  6. problemy z uspokojeniem się;
  7. doświadczanie nieprzyjemnych stanów emocjonalnych (wspomnienia, koszmary), następujących po nieprzyjemnym czy stresującym wydarzeniu.

Gdzie znajdziesz pomoc w przypadku pogorszenia stanu psychicznego

Nie wahaj się skorzystać z pomocy, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć zaburzenia psychiczne. Zapytaj swojego lekarza pierwszego kontaktu, poszukaj terapeuty lub psychologa, zwróć się do psychiatry.

Do psychiatry nie potrzebujesz skierowania.

Jeśli Tobie lub Twoim bliskim łatwiej będzie skorzystać z telefonu zaufania, nie wahaj się. Pod wskazanymi numerami znajdziesz pomoc dostosowaną do konkretnych potrzeb.

Telefony dla dzieci i młodzieży

Oba telefony są bezpłatne i czynne całą dobę przez 7 dni w tygodniu.

116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

800 12 12 12 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka.