W 2025 roku przypada 100 rocznica śmierci Stefana Żeromskiego - jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, duchowego autorytetu polskiej inteligencji, autora opowiadań, powieści, dramatów i reportaży, które ukształtowały narodowe myślenie wielu pokoleń Polaków.
Stefan Żeromski był twórcą przekonanym o doniosłej funkcji literatury, wierzył bowiem w szczególne posłannictwo pisarza i w jego odpowiedzialność za kształtowanie losu narodu i Ojczyzny.
Bogatej twórczości literackiej Żeromskiego towarzyszyła równie intensywna wieloletnia działalność niepodległościowa i patriotyczna oraz praca społeczna. Od 1914 roku służył w Legionach. Uczestniczył w akcji plebiscytowej na Warmii i Mazurach, był projektodawcą Akademii Literatury Polskiej, prezesem Związku Zawodowego Literatów Polskich i polskiego oddziału PEN Clubu, a w 1918 roku stanął na czele Rzeczypospolitej Zakopiańskiej.
Obie aktywności, pisarską i społeczną, podporządkował dewizie zapisanej w młodzieńczym dzienniku: „Więc moja ludzkość to Polacy, mój wszechświat - to moja ziemia, a mój Bóg - to ojczyzna z tym wszystkim, co się w tym wyrazie zamyka ...".
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o ogromnym znaczeniu dorobku pisarza, oddając mu hołd, ustanawia rok 2025 Rokiem Stefana Żeromskiego.
W związku z tym zapraszamy do biblioteki szkolnej, aby bliżej poznać twórczość Stefana Żeromskiego, wybitnego polskiego pisarza, znanego jako „ sumienie polskiej literatury”. Stefan Żeromski, autor utworów z kanonu lektur szkolnych, takich jak: „Przedwiośnie” czy „ Rozdziobią nas kruki, wrony”, „ Syzyfowe prace”, poruszał w swoich utworach ważne tematy społeczne, narodowe i egzystencjalne. Jego literatura do dziś inspiruje i skłania do refleksji, dlatego pragniemy przybliżyć jego sylwetkę i twórczość.
W bibliotece można znaleźć: opracowania bibliograficzne o pisarzu, które odsłaniają ciekawe fakty z jego życia, wybrane powieści i nowele pisarza w różnych wydaniach w oraz materiały edukacyjne i krytyczne analizy jego dzieł. Zapraszamy do odwiedzenia naszej biblioteki, aby poznać jednego z najważniejszych twórców polskiej literatury!